Foto: FaH (Mladen Pejnović predstojnik DUUDI)
DRŽAVNI ured za reviziju izdao je negativno mišljenje za poslovanje Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) u 2014. godini. Pronađena je potpuno neupotrebljiva evidencija o državnim nekretninama, nezakonitosti u javnim nabavama teške više od 1,6 milijuna kuna, a sumnjivi su iznosi isplaćene nepoznatim pojedincima za "intelektualne usluge".
O Mladenu Pejnoviću predstojniku DUUDI-ja i načinu rada ovog državnog ureda, Index je često pisao. Od afere Westgate, najma prostora, netransparentnim odlukama, istragama DORH-a, pa do poslova sina predstojnika DUUDI-ja.
Državna revizija u Pejnovićem uredu našla je dodatni niz nezakonitosti i nepravilnosti, no nevjerojatno je da su utvrdili veliku razinu kaosa prema kojoj se zaključuje da Hrvatska za sada uopće nema pouzdanu evidenciju o nekretninama koje su državnom vlasništvu!? Naglasimo kako je Ured osnovan upravno zbog toga. Evidencije i brige za vladine nekretine.
Neupotrebljiva evidencija o nekretninama
Što su radili ako nisu popisivali imoivnu!?
Preskakali javne natječaje za održavanje svojih ureda
Revizija je otkrila i kako su preplaćene intelektualne usluge na koje je isplaćeno više od 406 tisuća kuna, što je 4,1 posto iznosa koliko se daje za osnovne plaće. Prema propisima postotak ne bi smio biti veći od 2 posto.
Državni ured za upravljanje državnom imovinom čiji je zadatak i raspisivanje natječaja za prodaju državne imovine, nije bilo u stanju držati se propisa javne nabave kada su oni bili u pitanju. Šteta je oko 1,5 milijuna kuna.
"U 2014., bez primjene propisanih postupaka javne nabave, nabavljene su usluge u vrijednosti 1.555.861,00 kn, od čega se na usluge održavanja poslovnog kompleksa na Ksaveru odnosi 1.227.723,00 kn, a na nabavu električne energije 328.138,00 kn", stoji u nalazu revizije.
Nisu radili ono za što su osnovani
Ironija je kako u strateškom planu DUUDI-ja stoji da je ideja osnivanja bila objediniti, sinkronizirati i koordinirati upravljanje i raspolaganje ukupnom državnom imovinom, s glavnim ciljem postizanja cjelovitog, ekonomski efikasnog, transparentnog i društveno korisnog sustava, no taj cilj očigledno nije ostvaren.
"Aktivnosti vezane uz postizanje postavljenih ciljeva odvijaju se vrlo sporo. Državna imovina, upravljanje i raspolaganje državnom imovinom nisu dovoljno integrirani, nije uspostavljen odgovarajući Registar, koji je još ustrojen prema staroj Uredbi i s nepotpunim podacima.
Nepravilnosti i propusti utvrđene revizijom za 2014., koje se odnose na djelokrug i unutarnje ustrojstvo, računovodstveno poslovanje, imovinu, rashode te javnu nabavu, utjecale su na izražavanje nepovoljnog mišljenja", stoji na kraju nalaza.