Oko pitanja eksternalizacije obrade zahtjeva za azil sve se više stvara konsenzus u Europskoj uniji, rekao je hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
"To postaje pitanje oko kojeg se rađa konsenzus", rekao je Božinović nakon razgovora s novim povjerenikom za unutarnje poslove i migracije Magnusom Brunnerom.
EU traži inovativna rješenja za upravljanje migracijama i, između ostalog, postoji ideja da se tražitelji azila čiji je zahtjev odbijen šalju u prihvate centre izvan EU, odakle bi čekali na vraćanje u zemlje podrijetla.
Božinović je rekao da je novom povjereniku kazao da je još prije pet godina njegovoj prethodnici, bivšoj povjerenici Ylvi Johansson predložio rješenje u tom smjeru i da tada za to nije bilo sluha.
"To je praktičnije i humanije"
"Moja je ideja bila da se administrativni postupci trebaju preseliti tamo odakle dolaze migranti jer je puno praktičnije i humanije da se nekome tko nema pravo na međunarodnu zaštitu u EU to kaže u njegovoj zemlji, nego kad već dođe u Europu, što onda stvara niz problema", rekao je Božinović
"Stoga sam siguran da će se to pitanje u konačnici shvatiti najozbiljnije moguće i Hrvatska će na tome inzistirati jer je to bolje, praktičnije i humanije", istaknuo je potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova.
U razgovoru s Brunnerom bilo je i riječi o mogućem novom prijedlogu direktive o vraćanju ilegalnih migranata.
"Vraćanje je jedno od važnijih pitanja i nešto se mora početi primjenjivati u praksi", kaže Božinović dodajući da u tome veću ulogu treba imati Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex).
"Naše je mišljenje da Frontex treba biti više na terenu i baviti se konkretnim rješavanjem onih aspekata migrantske krize koji najviše opterećuju Europu, a jedan od njih je sigurno i vraćanje nezakonitih migranata", rekao je.
Države članice još su 2019. postigle suglasnost o prijedlogu direktive o vraćanju nezakonitih migranata, dok Europski parlament i dalje nije definirao svoje stajalište o tome. Međutim, većina zemalja članica danas smatra da je taj dogovor od prije pet godina zastario i da bi Europska komisija trebala izaći s novim prijedlogom.
U listopadu su Austrija i Nizozemska sastavile non-paper, koji je podržalo još 15 zemalja članica šengenskog prostora, uključujući Hrvatsku, a njime se od komisije traži novi zakonodavni prijedlog za učinkovitije vraćanje nezakonitih migranata.
Božinović je prvi ministar unutarnjih poslova kojeg je primio novi povjerenik Brunner, donedavni austrijski ministar financija.