Europske burze pod pritiskom drugi dan zaredom

Ilustracija: EPA

NA EUROPSKIM su burzama jutros cijene dionica pale, drugi dan zaredom, dok ulagači prate vijesti o gospodarskim posljedicama zbog širenja koronavirusa u i izvan Kine.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9.30 u minusu 0,5 posto, oslabjevši drugi dan zaredom, pa je na putu blagih tjednih gubitaka.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,55 posto, na 7.395 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,60 posto, na 13.585 bodova, a pariški CAC 0,80 posto, na 6.014 bodova.

U fokusu vijesti o koronavirusu

U fokusu ulagača i dalje su vijesti o koronavirusu. Kina je jutros izvijestila o novih 118 smrtnih slučajeva uzrokovanih koronavirusom i 889 novozaraženih, čime se ukupan broj smrtnih slučajeva u kontinentalnoj Kini popeo na 2236, a broj zaraženih na 75.400.

Nakon što je jučer objavljeno da je umrlo dvoje putnika zaraženih tim virusom na kruzeru Diamond Princess, koji je u karanteni u Japanu, jutros je objavljeno da su dva Australca evakuirana s tog kruzera zaražena pa su sada u karanteni u Australiji.

Južna Koreja izvijestila je, pak, o 52 nova slučaja koronavirusa, pri čemu najviše u četvrtom po veličini gradu Daeguu, pa su ulice u tom gradu, javljaju mediji, jutros puste.

Osim vijesti o širenju virusa, ulagači prate i gospodarske pokazatelje.

Jutros ih je uznemirilo izvješće o padu indeksa proizvodne aktivnosti u Japanu u veljači s prethodnih 48,8 na 47,6 bodova, što je najveći pad u sedam godina, zbog čega su ojačala strahovanja od recesije u trećem po veličini svjetskom gospodarstvu.

Međunarodna udruga zrakoplovnih prijevoznika (IATA) izvijestila je, pak, da bi gubici samo azijskih zrakoplovnih kompanija ove godine mogli dosegnuti gotovo 28 milijardi dolara.

Kina očekuje oštar pad uvoza i izvoza

Uz to, kineske su vlasti objavile da se očekuje oštar pad izvoza i uvoza u veljači.

„Strahovanja zbog koronavirusa dosegnula su novu razinu zbog vijesti o slučajevima zaraze u Pekingu i izvan Kine”, kaže Rodrigo Catril, strateg u NAB-u.

Zbog toga ulagači na regionalnim tržištima prodaju dionice i ulažu u sigurnije investicije, kao što je zlato.

Cijena unce zlata porasla je ovoga tjedna više od 2,5 posto, na 1624 dolara, najvišu razinu u sedam godina.

Tražeći sigurnija utočišta za svoj kapital, ulagači sklanjaju novac i u državne obveznice, posebice američke, pa prinosi na obveznice padaju, dok američka valuta jača.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9.30 bio u minusu 0,6 posto, oslabjevši drugi dan zaredom.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, na 23.386 bodova.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.