Na europskim se burzama jutros trguje oprezno, a burzovni su indeksi izgubili dio jučerašnji dobitaka, dok ulagači čekaju izvješće o inflaciji u eurozoni.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 posto i tako izgubio dio jučerašnjih dobitaka.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,45 posto, na 8.129 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,48 posto, na 18.200 bodova, a pariški CAC 0,75 posto, na 7.505 bodova.
U fokusu ulagača bit će danas Eurostatova prva procjena inflacije u eurozoni, koja bi mogla pokazati otvara li se prostor Europskoj središnjoj banci za daljnje smanjenje kamatnih stopa.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 1,1 posto, a porasle su, oko 0,3 posto, i cijene dionica u Hong Kongu. U Šangaju stagniraju, dok su u Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,4 i 0,8 posto.
Gospodarstva u regiji nisu u najboljoj formi
Na burzama vlada oprez jer posljednji podaci pokazuju da gospodarstva u regiji nisu u najboljoj formi, dok inflacija ne popušta tako brzo kao što su se ulagači nadali.
Podršku tržištima pruža rast tehnološkog sektora, što je posljednjih tjedana i glavni razlog rasta burzovnih indeksa na Wall Streetu.
Jučer je, naime, na najvećoj svjetskoj burzi Dow Jones indeks ojačao 0,13 posto, dok je S&P 500 porastao 0,27, a Nasdaq 0,83 posto.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje rastu cijena dionica nekoliko tehnoloških divova. Dionica Nvidije poskupila je 0,6 posto, dok su cijene Microsofta i Applea skočile više od 2 posto.
Trgovalo se mirno jer nije bilo značajnijih vijesti i jer je uoči Dana nezavisnosti, zbog čega se u četvrtak u SAD-u neće raditi, obujam trgovanja smanjen.
U petak će biti objavljeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje obično utječe na smjer tržišta jer pokazuje koliko je tržište rada snažno i koliko rastu plaće.
To, pak, pokazuje koliko bi mogla jačati potrošnja, pa i inflacija.
Ulagači se nadaju popuštanju inflacije, što bi podržalo nade u znatnije smanjenje kamata američke središnje banke u ovoj godini.
Čelnici Feda već dulje vrijeme poručuju da je inflacija i dalje osjetno iznad ciljanih razina središnje banke od 2 posto i procjenjuju da je do kraja godine moguće jedno smanjenje kamata.
Na tržištu se, pak, procjenjuje da će Fed do kraja godine u dva navrata smanjiti kamate, počevši od rujna.