FT: Zelenski je na sastanku o mineralima vikao na Trumpovog čovjeka. Bio je jako ljut

92222880-5ea5-408c-847d-5dcfd8708ea9.jpg

Bloomberg je objavio prve detalje o nacrtu sporazuma između SAD-a i Ukrajine o mineralima koji bi trebao ojačati američko-ukrajinsko partnerstvo i pridonijeti završetku sukoba s Rusijom. Ukrajina je u završnoj fazi pregovora s SAD-om o tome da Washington dobije dio prirodnih mineralnih resursa zemlje, izjavila je danas potpredsjednica ukrajinske vlade Olha Stefanišina.

Obje strane su sudjelovale u intenzivnim pregovorima o sporazumu koji administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa vidi kao dio svog plana za posredovanje u prekidu vatre u trogodišnjem ratu Rusije protiv Ukrajine. "Novi nacrt gotovo je dogovoren i Ukrajina čeka odgovor SAD-a", govore izvori.

Buran sastanak 

Financial Times je objavio kako nije sve išlo glatko tijekom pregovora o rijetkim mineralima. Kako su objavili, Zelenski se 12. veljače na sastanku u Kijevu sukobio sa Scottom Bessentom, Trumpovim ministrom financija, oko prijedloga kojim je SAD tražio 50 posto prava na rijetke minerale.

Visoki ukrajinski dužnosnici otkrili su za Financial Times da je Bessent tražio od Zelenskog da odmah potpiše sporazum. Zelenski je, prema FT-u, vikao na Bessenta. "Bio je jako ljut", rekli su ukrajinski dužnosnici.

Zelenski je odbio potpisati sporazum, a kasnije je, dok je stajao pored vidno uznemirenog Bessenta, izjavio novinarima da će Kijev prijedlog iznijeti na razgovorima u Münchenu.

Što stoji u nactu sporazuma?

Prema nacrtu dogovora koji je objavio Bloomberg, SAD će se obvezati na "slobodnu, suverenu i sigurnu" Ukrajinu i "trajni mir" kao dio sporazuma o mineralima. Također će se pristati na "trajno partnerstvo" između Washingtona i Kijeva i signalizirati namjera ulaganja u Ukrajinu, navodi se u tekstu.

"Pozicija SAD-a će biti da oni koji su djelovali negativno prema Ukrajini u ratu ne bi trebali imati koristi od njezine obnove. Tekst sporazuma nije finaliziran i još bi se mogao mijenjati", naglasio je izvor.

Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je novinarima u nedjelju da je SAD odustao od zahtjeva da se Kijev obveže uplatiti 500 milijardi dolara od vađenja resursa u fond kao oblik otplate američke pomoći. Zelenski je osporio brojku, rekavši da je bliža 90 milijardi dolara, i inzistirao na tome da američka vojna potpora mora biti dio svakog dogovora.

"Pregovori su bili vrlo konstruktivni, s finaliziranim gotovo svim ključnim detaljima", rekla je Stefanišina. "Nadamo se da bi ga čelnici SAD-a i Ukrajine mogli potpisati i podržati u Washingtonu što je prije moguće kako bismo pokazali svoju predanost za desetljeća koja dolaze", dodala je.

Nakon potpisivanja novi pregovori o uspostavi zajedničkog fonda

"Očekuje se da će se pregovarati o dodatnom detaljnom sporazumu koji će odrediti kako će fond biti uspostavljen i raditi", kazao je drugi izvor. "Obje strane će raditi na tome kada se trenutni ugovor potpiše", dodao je.

Američki ministar financija Scott Bessent raspravljao je o obrisima potencijalnog sporazuma u emisiji Sunday Morning Futures na Fox Newsu, rekavši da SAD može pomoći u pokretanju Ukrajine na "put velikog rasta". "Prvi dio ovoga je partnerstvo između Ukrajine i SAD-a koje uključuje strateške minerale, energiju i državna poduzeća, koje smo uspostavili i veselimo se", rekao je Bessent.

Tko će garantirati sigurnost Ukrajini?

Umjesto vojnog jamstva SAD nudi "jamstvo ekonomske sigurnosti", dodao je. Zelenski je ranije odbacio američki argument da bi američke tvrtke koje posluju u Ukrajini same po sebi služile kao oblik jamstva sigurnosti.

"Ukrajina inzistira na službenim američkim sigurnosnim jamstvima uz sporazum o mineralima unatoč tome što je Washington odbacio tu opciju", tvrdi izvor. No administracija predsjednika Trumpa dosad je ponavljala da će se o ukrajinskoj sigurnosti prvenstveno morati brinuti Europa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.