Firenca zabranila jesti na ulici. Nadajmo se da neće inspirirati naše imbecile

Foto: Facebook/All'Antico Vinaio

GRADSKO vijeće u Firenci zaprijetilo je turistima drakonskim kaznama - do 500 eura - ako budu jeli na ulici u centru grada. 

Gradonačelnik Dario Nardella proglasio je zabranu u utorak, nakon što su se stanovnici i vlasnici trgovina požalili na ovaj navodni problem u čuvenoj firentinskoj ulici Via de' Neri, poznatoj po svojim restoranima i trgovinama delikatesama, javlja britanski Daily Express.

Zabrana se odnosi samo na ovu ulicu i njenu neposrednu okolicu, uključujući ulicu koja vodi do Galerije Uffizi. Isto tako, zabrana vrijedi samo u vrijeme ručka i navečer. Kalendarski, zabrana je na snazi do 6. siječnja.

"Zabranjeno je konzumirati hranu zadržavajući se na pločniku, pragovima trgovina i kuća te na ulici", glasi tekst ove uredbe u kojoj se dodaje kako su stanovnici urgirali da "policija intervenira kako bi područje ostalo podnošljivo za život".

Zabrana za "neobrazovane posjetitelje koji kampiraju na ulici sa svojim ručkom"

"Novo pravilo nije usmjereno na turizam općenito, nego na neobrazovane posjetitelje koji kampiraju na ulici sa svojim ručkom. To nije kaznena mjera, nego sredstvo odvraćanja. Ako se turisti ponašaju u Firenci onako kako se ponašaju kući, onda su uvijek dobrodošli, posebno ako žele kušati naše gastronomske specijalitete", obrazložio je Nardella ovu prilično neobičnu odluku i dodao da "trenutno stanovnici ne mogu ući u svoje kuće zbog turista koji sjede na njihovom pragu".

Lokalni restoran s talijanskim paninijima, samoproglašeni "hram street fooda i takeawaya" All'Antico Vinaio i jedan od najbolje ocijenjenih gastrolokala na Trip Advisoru u cijelom svijetu, postao je toliko popularan da su se obližnje trgovine počele buniti zbog toga što ljudi rade gužvu na ulici dok jedu u blizini stepenica, ulaza i pločnika. Prošlog mjeseca čak je došlo i do tučnjave između vlasnika obližnje trgovine i španjolske obitelji koja je jela na njegovom pragu. Vlasnik je u tom sukobu izvukao deblji kraj.

Pomalo neočekivano, čak i vlasnik Antico Vinaia Tomasso Mazzanti pozdravio je zabranu. Ipak, požalio se da na tom području nema dovoljno klupa na koje turisti mogu sjesti kada uzmu popularne sendviče u njegovoj trgovini. Rekao je da će mušterijama ubuduće dijeliti karte na kojima će vidjeti gdje mogu otići jesti bez rizika da ih gradske vlasti novčano kazne.

Alternativna rješenja: više klupa, više čistača

Firenca je jedan od svjetskih gradova koji ima neprestan rast u broju posjetitelja - u prosjeku 1,9 % godišnje u posljednjih 17 godina. Samo prošle godine zabilježila je deset milijuna noćenja, čak dva milijuna više nego 2012. Ovo je samo jedna od mjera koje su gradonačelnik i gradsko vijeće donijeli kako bi ublažili negativni utjecaj turizma na ovaj toskanski grad.

Drugi talijanski gradovi također su donijeli slične mjere pa je tako Venecija zabranila otvaranje novih fast foodova kako bi smanjila količinu otpada. 

No taj bi se problem mogao riješiti većim brojem čistača, kao što bi se problem nedostatka prostora mogao riješiti većim brojem klupa. Kao što primjećuje Tony Naylor za The Guardian, čini se kao da je pravi problem snobizam prema ljudima koji jedu na ulici. Ali street food je jeftinija i demokratičnija, a često i više zadovoljavajuća alternativa restoranima.

>> Turista je sve više, a hotelske sobe i apartmani zjape prazni. Kako to?

Hoće li se naši porezni reketari pozvati na firentinski primjer?

S obzirom na to da je turizam ključan dio našeg gospodarstva i proračunskih prihoda, a naše lokalne ili državne vlasti stalno traže nove načine da nas oderu po džepu - bilo građane bilo turiste - i još malo napune proračun, ne bi bilo preveliko iznenađenje da se odluče ugledati na Firencu i uvesti slične kazne, pravdajući se redom, pristojnošću, doličnošću i sličnim frazama.

No s obzirom na to da hrvatski turizam već pokazuje određene znakove za uzbunu - rast noćenja u prvih šest mjeseci iznosi samo 6 %, a na početku kolovoza zabilježen je čak i pad - i s obzirom na to da su glavni razlozi tome nedostatak adekvatne ugostiteljske ponude i neodrživo veliki fiskalni i parafiskalni nameti za ugostitelje i njihove zaposlenike koji sve više traže posao u inozemstvu, uvođenje još jedne ovakve kazne značilo bi još jedan korak naprijed prema krahu posljednje uspješne gospodarske grane u ovoj zemlji. U Italiju i druge turističke sile trebali bismo se ugledati u svemu, samo ne u ovakvim stvarima. 

Što vi mislite? Recite nam u anketi!

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.