FOTO Arheolozi riješili misterij oko Knjige jelena, najstarijeg škotskog rukopisa

Foto: Sveučilište Cambridge

Arheolozi su pronašli lokaciju samostana u kojem je napisana Knjiga jelena - najstariji sačuvani škotski rukopis. Knjiga datira iz 10. stoljeća, a radi se o najdrevnijem sačuvanom galskom spisu u zemlji. Lokacija samostana u Aberdeenshireu je dugo bila misterij, sve dok arheolozi nisu pronašli dokaze u polju blizu ruševine Opatije jelena (engl. Deer Abbey) koji su potvrdili njegovu lokaciju. 

Knjiga jelena daje uvid u ranu crkvu, kulturu i društvo tog razdoblja, a sadrži i latinski tekst. Stručnjaci smatraju da je napisana u Samostanu jelena (engl. Monastery of Deer), koji se nalazio na području Mintlawa, oko tisućite godine poslije Krista, piše BBC

Redovnici su se kasnije preselili u opatiju

Kada samostan više nije bio u upotrebi, redovnici su se preselili u opatiju. Knjiga se inače čuva u zbirkama Sveučilišta Cambridge, ali je prošle godine javno izložena u Umjetničkoj galeriji Aberdeen. Ovdje ju možete detaljno pogledati, odnosno "prelistati". 

Arheolozi i volonteri su mukotrpno iskapali polje oko drevne opatije kako bi pronašli artefakte koji će ukazati na mjesto gdje se nalazio samostan. "Prošle godine smo iskopali tako velike rovove da smo mogli istražiti najdublje slojeve. Tjednima smo iskapali gornji materijal, sve dok, dva tjedna prije kraja projekta, nismo došli do najranijih slojeva", rekla je arheologinja Ali Cameron. 

"Uvijek zadnjeg dana ili zadnjeg tjedna iskapanja pronađete nešto nevjerojatno"

Znanstvenici su zatim poslali nalaze na datiranje u Centar za istraživanje okoliša škotskog sveučilišta (SUERC) u East Kilbrideu. Analiza je trajala tri mjeseca, a rezultati su pokazali da su pronašli lokaciju starog samostana. 

"To je nepisano pravilo. Uvijek zadnjeg dana ili zadnjeg tjedna iskapanja pronađete nešto nevjerojatno. Imali smo neki osjećaj u vezi toga, da smo našli samostan. Ali smo onda morali čekati nalaze datiranja kako bismo vidjeli jesmo li ga uistinu pronašli. To iščekivanje je bilo strašno", kazala je arheologinja Alice Jaspars.