FOTO Nakon više od 100 godina u Egiptu otkrivena kraljevska grobnica

Foto: Nacionalni muzej egipatske civilizacije, Egipatsko ministarstvo turizma i antikviteta

Egipatski dužnosnici danas su objavili otkriće grobnice faraona Tutmosa II., posljednje od izgubljenih grobnica kraljeva Osamnaeste dinastije starog Egipta, koja je vladala više od dva stoljeća, od oko 1550. pr. Kr. do 1292. pr. Kr. Ovo je prva egipatska kraljevska grobnica koja je otkrivena od grobnice faraona Tutankamona, koja je pronađena 1922. godine, piše CBS.

Zajednička egipatsko-britanska arheološka misija otkrila je grobnicu Tutmosa II. u području planine Tebe, zapadno od Luxora i poznate Doline kraljeva. Tim i egipatsko ministarstvo turizma i antikviteta, koje je objavilo ovu vijest, rekli su da je tijekom iskopavanja onoga što je prije bilo poznato samo kao grobnica br. C4 pronađen dokaz koji jasno ukazuje da je to bila grobnica faraona Tutmosa II.

Foto: Nacionalni muzej egipatske civilizacije

Prva otkrića prije tri godine

Ulaz i glavni prolaz u strukturu otkriveni su 2022. godine, a unutarnja iskopavanja su od tada temeljito nastavljena, piše CBS.

Dr. Mohamed Ismail Khaled, glavni tajnik Egipatskog najvišeg vijeća za antikvitete, rekao je da je, kada je misija prvi put pronašla ulaz u grobnicu i njen glavni prolaz prije gotovo tri godine, tim vjerovao da bi to mogla biti grobnica jedne od kraljevih žena, s obzirom na blizinu grobnice žena faraona Tutmosa III. i grobnice kraljice Hatšepsut, koja je pripremljena za nju kao kraljevsku ženu prije nego što je postala vladarica starog kraljevstva.

Na kraju je zbog uspona na prijestolje bila pokopana u Dolini kraljeva.

Novi dokazi 

Kada su se nastavili iskopavanja i proučavanje artefakata, misija je pronašla nove dokaze koji su identificirali vlasnika misteriozne grobnice kao faraona Tutmosa II., sugerirajući da je njegove pokopne obrede obavila kraljica Hatšepsut, koja je bila njegova žena i polusestra.

Khaled je rekao da su u ruševinama pronađeni dijelovi alabasterskih posuda, a na njima su natpisi s imenom faraona Tutmosa II. koji ga označavaju kao "preminulog faraona", s imenom njegove žene Hatšepsut, što je pomoglo potvrditi da je Tutmos II. vlasnik grobnice.

Foto: Egipatsko ministarstvo turizma i antikviteta

Opisao je ovo otkriće kao jedno od najvažnijih arheoloških nalaza u posljednjim godinama. Artefakti koji su otkriveni važan su dodatak znanstvenom razumijevanju povijesti tog područja i vladavine faraona Tutmosa II.

Mumija otkrivena u 19. stoljeću

Mumija faraona Tutmosa II. otkrivena je tijekom 19. stoljeća na drugom arheološkom nalazištu poznatom kao Deir el-Bahari Cachette, kamo je vjerojatno premještena stoljećima nakon što su grobnicu opljačkali pljačkaši grobnica, prema relativno novom Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije. Njegova mumija sada je izložena s mumijama drugih egipatskih kraljeva u muzeju.

Grobnica je loše očuvana, uglavnom zbog izlaganja poplavama ubrzo nakon smrti Tutmosa II., prema Mohamedu Abdelu Badieju, šefu Egipatskog sektora za antikvitete i vođi egipatskog tima koji je radio na iskopavanjima. Abdel Badie je rekao da početne studije također ukazuju da je većina originalnih sadržaja grobnice premještena na drugo mjesto nakon drevnih poplava.

Jednostavan arhitektonski dizajn

Rekao je da su timovi u grobnici otkrili mort s tragovima plavih natpisa i žutih zvijezda te neke odlomke iz knjige Imydwat, koja je jedan od najvažnijih pogrebnih tekstova pronađenih u drevnim egipatskim grobnicama, napisan kako bi pomogao preminulim kraljevima kroz njihov put u podzemlju.

Dr. Piers Litherland, voditelj engleskog tima na nalazištu, rekao je da grobnica ima jednostavan arhitektonski dizajn, što je tipično za one koje su birali vladari Egipta nakon Tutmosa II.

Litherland je rekao da će misija nastaviti s radom na istraživanju i pokušaju utvrđivanja mjesta na koje su premješteni ostali sadržaji iz grobnice Tutmosa II., kao i s otkrivanjem svih drugih tajni koje su možda bile zakopane pod zemljom tisućljećima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.