Nakon što je vlada najavila mjere za podizanje sigurnosti u školama, danas je održan novi sastanak radne skupine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja nakon kojeg je ministar Radovan Fuchs, uz tehničke mjere, najavio i izradu kurikula za edukaciju specijaliziranog osoblja.
Ministar Fuchs je nakon sastanka Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama predstavio niz sigurnosnih mjera za škole. Na njima će se još raditi tijekom praznika, a na usuglašavanje prije postupanja se upućuje Protokol koji bi se trebao primjenjivati od početka drugog polugodišta.
U nekim školama će se zaposliti dodatno tehničko osoblje, sa zanimanjem širim od običnog zaštitara, jer bi takva osoba trebala biti educirana i u smislu sigurnosti, protupožarne zaštite i zaštite na radu. U EU je svakoj članici ostavljeno da to rješava na nivou države i prakse su različite, rekao je ministar. U prvom razdoblju će se kroz izmjenu pravilnika omogućiti zapošljavanje osobe koja bi bila na vratima škole.
"Zaštitari trebaju dobiti dodatnu pedagošku edukaciju"
"Izobrazba za zaštitara traje 100 sati. Svi koji se razumiju u taj segment suglasni su da to nije najsretnije rješenje za škole. Nama na to treba nadogradnja za pedagoška i socijalna znanja, što bi bilo dodatnih 60 sati edukacije", rekao je Fuchs. Prijedlog kurikula u koordinaciji s Civilnom zaštitom i Institutom za društvena istraživanja trebao bi biti izrađen u sljedeća dva mjeseca.
Dodao je da namjerno ne želi reći kakva je točno uloga te osobe, ali da će u svakom slučaju biti zadužena za kontrolu ulaska i izlaska iz škole, ali i bitno šire zadatke. "Zadali smo da se takav prijedlog kurikula napravi u roku dva mjeseca, a nakon toga bi se išlo u određenu implementaciju", kazao je.
Ministar Fuchs je potvrdio će se tijekom školskih praznika raditi na tehničkim rješenjima za povećanje sigurnosti, poput zamjene brava na školskim vratima kako bi se spriječilo otvaranje izvana. Tako će od 7. siječnja biti postavljena vrata s bravama koje se otvaraju iznutra i s tihim alarmom.
"Treba slijediti primjere drugih država, no moramo i biti brzi"
Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja i predsjednica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem izvijestila je da su danas članovi radne skupine za sigurnost u školama došli s konkretnim podacima za smjernice, pogotovo Civilna zaštita i policija.
Osvrnuvši se na tragični napad u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, kada je 19-godišnjak upao u školu naoružan nožem i ubio jedno i ozlijedio još troje djece, učiteljicu i sebe, kazala je da je nakon te tragedije korisno vidjeti najbolje primjere mjera sigurnosti iz Francuske, Švicarske, Engleske i Švedske.
"Kombinacija njihovih mjera je primjenjiva u dugoročnim planovima, no ovog puta je ministarstvo predvidjelo brzinske izmjene pravilnika i mogućnost zapošljavanja novih osoba i time smo jako zadovoljni", rekla je. Bitnom je istaknula i mogućnost policijskih obilazaka svih škola zbog sigurnosnih provjera od 7. siječnja, kao i bolju komunikaciju s roditeljima i nadogradnju e-dnevnika. Protokol je poslan na usuglašavanje, a sljedeći sastanak s ravnateljima i stručnjacima, kako bi se definirale dodatne sigurnosne mjere i prilagodile specifičnim uvjetima svake škole, zakazan je za 8. siječnja.