EUROPSKA komisija i AstraZeneca izvijestile su danas da su postigle dogovor o isporuci preostalih doza cjepiva protiv covida-19.
Time je okončan sudski spor koji je bio u tijeku nakon što je Europska komisija u travnju ove godine pokrenula pravni postupak protiv AstraZenece zbog nepoštivanja ugovora o isporuci cjepiva te zbog toga što AstraZeneca, prema navodima Europske komisije, nije imala "pouzdan plan" za osiguravanje pravovremenih isporuka.
EU može ubrzati program cijepljenja
Dogovor će omogućiti Europskoj uniji da ubrza program cijepljenja.
EK je objavila da će, u skladu s novim sporazumom, zemlje članice dobivati redovite isporuke, a ako dođe do kašnjenja, kompanija se obvezala na ograničeni rabat.
"Postoje značajne razlike u postotku cijepljenih između naših država članica te je dostupnost cjepiva, uključivo i AstraZenece, od ključne važnosti", rekla je povjerenica za zdravstvo i sigurnost hrane Stella Kyriakide.
Što točno donosi dogovor AstraZenece i EU?
Prema dogovoru, AstraZeneca se obvezala da će isporučiti 60 milijuna doza cjepiva do kraja trećeg kvartala ove godine, 75 milijuna do kraja godine i 65 milijuna doza do kraja prvog tromjesečja sljedeće godine.
"Današnji dogovor jamči da će AstraZeneca isporučiti preostalih 200 milijuna doza cjepiva Europskoj uniji", izjavila je povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides.
AstraZeneca je do kraja drugog tromjesečja ove godine isporučila oko 100 milijuna doza cjepiva Europskoj uniji.
Prema ugovoru potpisanom u kolovozu prošle godine, AstraZeneca se obvezala da će isporučiti do kraja lipnja ove godine 300 milijuna doza cjepiva, ali je zbog problema s proizvodnjom isporučila samo 100 milijuna doza.
EU računala na AstraZenecu, pa pokrenula tužbu
Smanjenje isporuka usporilo je proces cijepljenja u EU u prvom kvartalu ove godine. EU je računala na AstraZenecu kao na najvećeg isporučitelja cjepiva s obzirom na cijenu i prednosti pri skladištenju i transportu toga cjepiva.
Europska komisija (EK) je u travnju pokrenula tužbu protiv AstraZenece zbog nepoštivanja ugovora o isporuci cjepiva protiv covida-19 i zato što nije imala pouzdan plan kako bi osigurala pravovremene isporuke cjepiva.
Osim problema s isporukom, cjepivo AstraZenece je bilo pod povećalom zbog slučajeva zgrušavanja krvi i rijetkih poremećaja živčanog sustava među ljudima koji su primili to cjepivo.
Iako je Europska agencija za lijekova ustvrdila da koristi cjepiva AstraZenece premašuju rizike, nekoliko europskih zemalja ograničilo je primjenu tog cjepiva na starije dobne skupine ili ju je potpuno obustavilo.