Otvoren je postupak javne nabave za izvođenje radova na novom dječjem vrtiću u zagrebačkom Podbrežju, koji označava ključni korak prema stvaranju održive i inovativne javne infrastrukture, kažu iz Grada Zagreba. Projekt su danas u Gradskoj upravi najavili gradonačelnik Tomislav Tomašević, zamjenici gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka Korlaet u društvu ravnatelja Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julija Domca.
"Gradnja ovog objekta je korak prema dugoročnoj održivosti te predstavlja predanost Grada Zagreba ka uvođenju najviših standarda zelene gradnje. Naselje Podbrežje će dobiti sigurno i kvalitetno osmišljeno mjesto za odgoj i boravak djece", rekla je uvodno zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Dodala je da je posebnost projekta u tome što prati nove smjernice zelene gradnje koje je za Grad Zagreb razvila REGEA. "Smjernice predstavljaju nadstandard projektiranja, gradnje i obnove po kojima će Grad Zagreb planirati investicije javnih zgrada u budućem razdoblju".
Ravnatelj REGEA-e Julije Domac je objasnio ključne principe zelene gradnje kao što su obavezno korištenje učinkovitih centraliziranih sustava za grijanje i hlađenje ili sustava koji koriste obnovljive izvore energije, povećanje udjela obnovljivih izvora energije te napuštanje korištenja fosilnih goriva. "Istaknuo bih i korištenje sunčane elektrane na krovovima i racionalno korištenje vode te primjenu tehničkih rješenja za njezinu pohranu", dodao je.
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet istaknuo je da je "projekt vrtića osmišljen s naglaskom na maksimalno korištenje prirodnog svjetla, energetsku učinkovitost te korištenje oborinske vode. Ovaj vrtić ne samo da će pružiti prostor za igru i učenje, već će biti primjer napredne gradnje sukladne modernim standardima".
"Novi Zagreb Zapad jedna je od četvrti s rastućim brojem zahtjeva za upis u vrtiće, tako da ćemo u naredne dvije godine izgraditi nove kapacitete za oko 700 novih mjesta za djecu s tog područja", rekla je zamjenica Dolenec.
Planirani kapacitet dječjeg vrtića je 200 djece u 10 odgojnih skupina, ukupne investicije 9.3 milijuna eura, pri čemu se 80% osigurava iz Proračuna Grada dok će ostatak biti sufinanciran sredstvima NPOO.
Pogledajte i prezentaciju Grada Zagreba o novim smjernicama gradnje.