ZASTUPNIK SDP-a Branko Grčić poručio je u srijedu da je već ranije trebao biti ukinut Zakon o smanjenju mirovina ostvarenih po posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, istaknuvši potrebu smanjivanja jaza između mirovina i plaća te promjenu formule za usklađivanje mirovina.
Tijekom saborske rasprave zastupnici većine i oporbe pozdravili su vladin prijedlog ukidanja 10-postotnog smanjenja povlaštenih mirovina, koje je uvedeno za krize 2010. godine, čime na veće mirovine može računati oko 96.000 umirovljenika, među njima i 63.000 hrvatskih branitelja.
Branko Grčić (Klub SDP-a) podsjetio je kako je to bio zakon još iz 2010. godine, kada je u krizi bio cijeli svijet i tražila se štednja. No, upozorio je da još uvijek oko 800.000 ljudi u mirovinskom sustavu pati zbog izražene inflacije u zadnje dvije godine jer je ona u tom razdoblju mirovine obezvrijedila za oko pet posto.
Grčić smatra da bi mirovine trebale rasti barem koliko rastu plaće kako ne bi kontinuirano padao udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći. Predložio je da se u idućih godinu dana napravi jednokratno izvanredno usklađenje mirovina kako bi se smanjio jaz između mirovina i plaća te da se promijeni formula za usklađivanje mirovina.
I Damir Bakić (Klub Možemo) drži da je puno veći problem kako unaprijediti položaj 85 posto umirovljenika kojima su mirovine osigurane prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i sukladno doprinosima i stažu. Smatra kako te mirovine treba odmah povećati barem devet posto, ne računajući regularna usklađenja.
Željko Pavić (Klub Socijaldemokrati) smatra da je zakon trebao biti ukinut puno ranije, a povećanje mirovina neće pokriti iznose koji su godinama uzimani tim umirovljenicima. "Minimalno je svatko od njih do sada izdvojio oko 60.000 kuna, a mnogi od njih ostavili su proračunu i veće količine novca", ustvrdio je.
Podsjetivši kako je taj zakon donijet kao krizna mjera, Silvano Hrelja (Klub zastupnika HNS - liberalnih demokrata i nezavisnih zastupnika) ocijenio je kako je greška napravljena u početku jer je tada trebalo raditi promjenu važećih 14 zakona po posebnim propisima.
Hrelja upozorava da je taj zakon napravio štetu i sada, 13 godina kasnije, kod zadnjeg usklađivanja mirovina. Naime, mirovine se umanjuju svima koji su po posebnim propisima u mirovini ili idu u nju ako prelaze 3500 kuna, za ono što je više od tog iznosa ili najviše deset posto.
Zastupnik smatra da su male mirovine rezultat malih plaća i malih uplata doprinosa u svim sektorima te sve veće isplate primanja bez doprinosa. Tijekom rasprave HDZ-ovci su isticali da su to mirovine po posebnim propisima, a ne povlaštene mirovine kako ih se kolokvijalno zove u javnosti.
Grozdana Perić (HDZ) rekla je da je većina hrvatskih branitelja ostvarila mirovinu temeljem svoga najmanje dvadesetogodišnjeg minulog rada, a onda imaju i dodatak, ovisno koliko je tko proveo u Hrvatskoj vojsci. Također, podsjetila je da od 2012. godine više ne postoje povlaštene mirovine za saborske zastupnike koji su od tada došli u prvi mandat.