GRUPA Končar u 2022. planira prihode od prodaje od 3.78 milijardi kuna te investicije od 209 milijuna kuna, istaknuo je u petak na online brifingu za novinare predsjednik Uprave te kompanije Gordan Kolak.
Investicije u modernizaciju kapaciteta, kako je kazao, ići će postupno, društvo po društvo, čime se nastoje stvoriti pretpostavke za kvalitetniji, održiviji rast te povećanje profitabilnosti njihovih proizvodnih sustava.
"I dalje će tržište EU biti dominantno tržište našeg izvoza, ali očekujemo da na svim ostalim udaljenijim tržištima ostvarimo lagani rast", rekao je Kolak.
Prihodi veći od procijenjenih
Prihodi od prodaje u izvozu za 2022. planiraju se u iznosu od 2.25 milijardi kuna, što je 115.7 milijuna kuna više nego u 2021. godini. Najveći dio prihoda i u 2022. planira se ostvariti na tržištu Europske unije, u iznosu od 1.5 milijardi kuna.
Na ostalim tržištima planiraju se prihodi veći od onih procijenjenih za ostvarenje u 2021. godini, a najveći se rast očekuje u zemljama okruženja i zemljama Azije i Afrike.
Kolak je istaknuo kako iduće godine očekuju i daljnje povećanje ugovorenih poslova - stanje ugovorenih poslova (backlog) na kraju 2022. godine iznosilo bi 5.6 milijardi kuna.
"Planirani backlog dobra je osnova ostvarenja zadanih strateških ciljeva do 2024. godine", rekao je.
Riječ je, dodao je Kolak, o četiri strateška cilja - kompetencije, odnosno značajan udio novih inženjera, rast investicija u razvoj i tehnologije, iskorak na nova kapitalna tržišta te daljnji rast prihoda od prodaje.
Ove godine prihod od prodaje 3.5 mlrd. kuna
Osvrnuvši se na 2021. godinu, Kolak je kazao da bi Grupa Končar ovu godinu trebala završiti s "povijesno najvećim prihodom od prodaje" u iznosu većem od 3.5 milijardi kuna. Udio izvoza u ukupno planiranim prihodima od prodaje veći je od 60 posto.
Novougovoreni poslovi u ovoj se godini procjenjuju na 4.3 milijarde kuna, a stanje ugovorenih poslova (backlog) na kraju 2021. na pet milijardi kuna.
Od značajnijih poslova u ovoj godini Kolak je izdvojio potpisivanje prvog ugovora za hidroelektrane na zahtjevnom tržištu Japana, ugovaranje 57.2 milijuna kuna vrijednog projekta izgradnje transformatorske stanice 110/20 kV u sklopu Rimac Kampusa, a najistaknutijim poslovnim iskorakom Grupe označio je osnivanje Končar - Digitala, društva koje objedinjuje najsuvremenija znanja i alate Grupe Končar te okuplja ponajbolje domaće stručnjake iz područja industrijskog softvera.
Ulaganje u elektroenergetske infrastrukture
Kolak je podsjetio da je Končar sa svojim partnerom Construction Lineom iskazao interes za financijsko restrukturiranje Dalekovoda i taj su interes iskazali podnošenjem ponude za sudjelovanje u dokapitalizaciji u iznosu od 310 milijuna kuna.
"Trenutno je u tijeku taj proces i očekujemo da se u ovoj godini ili početkom sljedeće završi i da Končar sa svojim partnerom bude jedan od ključnih dionika Dalekovoda i kompanija koja će razvijati potencijale Dalekovoda koje on nesumnjivo ima", istaknuo je Kolak.
Računaju, kako je rekao, da će se u idućem razdoblju značajnije ulagati u razvoj elektroenergetske infrastrukture, prije svega u kontekstu zelene tranzicije i iskoraka ka obnovljivim izvorima energije. Da bi to bilo ostvarivo, nužno je prionuti značajnoj rekonstrukciji, odnosno modernizaciji elektroenergetske prijenosne i distributivne mreže i u tom kontekstu vide značajan potencijal za Dalekovod i Končar i njihovo sinergijsko djelovanje.
Drži kako će se dokapitalizacijom Dalekovoda i rješavanjem pitanja nelikvidnosti i neadekvatne strukture kapitala osloboditi potencijal Dalekovoda te će s Končarom ostvariti veće tržišne benefite nego što bi to ostvario pojedinačno.