ZLOČINI protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja za vrijeme i nakon operacije Oluja, nedjela su za koje Haško tužiteljstvo tereti Antu Gotovinu u tajnoj optužnici iz 13. srpnja 2001., koja je otpečaćena tri tjedna kasnije.
Šest godina je trebalo Haškom tužiteljstvu da podigne optužnicu protiv Ante Gotovine, koji je u Oluji držao ključnu operativnu dužnost - zapovjednika Zbornog područja Split. Još četiri godine će proći dok ga 7. prosinca 2005. u hotelu Bitacora na Tenerifima po tjeralici ne uhite pripadnici španjolske specijalne policije. Nakon što je lociran i uhićen, transferiran je u zatvor u Scheveningenu, gdje mu izricanjem presude 15. travnja 2011. završava prva faza suđenja, koje je počelo 11. ožujka 2008.
Pripreman za najvećeg junaka, pretvoren u najvećeg mučenika
S položaja na koji je Gotovina postavljen još u listopadu 1992. pripremao se za konačni cilj - oslobođenje okupiranih dijelova Dalmacije, prije svega centra srpske pobune Knina. Njegovo Zborno područje Split obuhvaćalo je teritorij prijeratnih općina Benkovac, Donji Lapac, Drniš, Gračac, Knin, Korenica, Obrovac, Šibenik, Sinj i Zadar. Kao što se vidi, nasuprot Gotovini nalazila se ogromna površina pod okupacijom pobunjenih Srba. Na istom teritoriju, osim hrvatske i srpske jurisdikcije, vrijedila je i ona UN-a. Navedena područja bila su "Pod zaštitom UN-a", kao UNPA Sektor jug.
Obrana generala Gotovine, kao i njegov ratni put, govore da je Gotovina odmah nakon Oluje otišao na tjedan dana odmora, nakon čega je zajedno s vojskom krenuo u Bosnu, kako bi vodio operacije u ljeto i jesen '95., kojima je HV (zajedno s Armijom BiH i HVO-om) došla nadomak Banje Luke.
Međutim, tužitelji Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju inzistiraju da su se pojedini segmenti Oluje (a time i Gotovinina odgovornost za hrvatske zločine) nastavili sve do studenog 1995. Kao što je poznato, upravo nakon munjevitog oslobađanja navedenih područja i još munjevitijeg bijega Srba koji su tamo živjeli, dakle nekoliko dana nakon što je područje osigurano, pa i "očišćeno", počinjena je velika većina zločina nad srpskim civilima koji su ostali (prije svega starcima), kao i pljačka stambenih objekata, stoke i palež i uništenje stotina kuća, zgrada i tvorničkih postrojenja.
Gotovinina obrana međutim tvrdi da je on već 6. kolovoza, dakle samo dan nakon oslobođenja, Knin predao civilnim vlastima. To znači da je za događanja na području grada bio odgovoran general Ivan Čermak, zapovjednik Zbornog mjesta Knin, koji je bio vojni povjerenik za Knin. Njemu se također sudi za zločine počinjene u okolici Knina nakon Oluje, jer je to područje bilo pod njegovom nadležnošću. Njegova je pak obrana kako je on bio tek logističar postavljen na teren odlukom predsjednika Tuđmana, kako bi doprinio uspostavi i funkcioniranju civilnog života u Kninu.
Kao što smo napisali, Gotovina je bio glavni operativni zapovjednik dijela operacije "Oluja" koji se odvijao u Zbornom području Split (Sektoru jug). U optužnici stoji da je Gotovina pravno i formalno zapovijedao nad svim hrvatskim snagama "između 4. kolovoza 1995. i 15. studenog 1995.", što podrazumijeva HV, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, specijalnu policiju i vojnu policiju, znači sve snage koje su djelovale u vojnim operacijama na području Sektora jug.
"Između 4. kolovoza i 15. studenog 1995., hrvatske snage počinile su brojna kršenja međunarodnog humanitarnog prava, uključujući protupravno lišavanje života najmanje 150 krajinskih Srba i nestanak više stotina drugih." Carla del Ponte u optužnici nabraja primjere "protupravnog lišavanja života strijeljanjem, spaljivanjem i probadanjem" ali se u optužnici navode imena njih 37.
Gotovinu se tereti za "Kumulativni učinak deportacije i prisilnog raseljavanja radnji krajiških Srba širokih razmjera u Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. Procjenjuje se da je riječ o 150 do 200 tisuća ljudi." Ovome se Gotovinina obrana suprotstavlja argumentom da je evakuacija srpskog stanovništva upravo u dijelove navedene u ovoj točki optužnice uvježbavana i par godina prije Oluje, jer civilne i vojne vlasti ni pod koju cijenu nisu željele prihvatiti suživot s Hrvatima, a krajiški vrh je prvog dana "Oluje" naredilo evakuaciju, i to baš na području Gotovinine zone odgovornosti. Što se tiče ubojstava, protjerivanja i pljački, obrana odgovara kako se to nedvojbeno dogodilo, ali nije bilo dio organizirane strategije ni politike, nego se radi o pojedinačnim slučajevima.
Međutim, ogromnu ljagu na "Oluju" baca nedvojbena činjenica da je nakon operacije u pljačku i palež tisuća kuća, stanova, farmi, imanja, kao i likvidaciju više od stotinu srpskih staraca, krenulo dosta "pojedinačnih slučajeva". Svi oni koji se ovih dana na sva zvona pozivaju na molitve i post u iščekivanju presude, naravno ni ne pomišljaju da je za to netko doista kriv, koliko god Gotovina bio nevin.
Općina Knin
Oko 3000 stambenih objekata u 83 sela i zaseoka
Općina Korenica
Oko 470 stambenih objekata u 52 sela i zaseoka
Općina Obrovac
Oko 200 stambenih objekata u 7 sela i zaseoka
Općina Šibenik
Oko 250 stambenih objekata u 8 sela i zaseoka
Općina Sinj
Oko 600 stambenih objekata u 14 sela i zaseoka
Općina Zadar
Oko 130 stambenih objekata u 3 sela i zaseoka