U HRVATSKOM SABORU danas se glasalo o izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi prema kojima bi roditelj njegovatelj, nakon što mu prestane taj status, imao pravo na punu naknadu u trajanju još šest mjeseci.
HDZ-ovci u saboru to su odbili. Naime, zastupnici vladajuće koalicije, njih 77, prihvatili su zaključak da vlada do 15. srpnja mora poslati izmjene Zakona u sabor, ali odbili su da se to napravi odmah. Oporba je nakon toga napustila sabornicu.
Podsjetimo, izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, koje je predložila Anka Mrak Taritaš (Centar), roditelji njegovatelji bi nakon smrti djeteta naknadu primali još šest mjeseci, ne bi odmah morali na burzu.
Riječ je o oko 5000 roditelja njegovatelja, većinom majki, kojima po sadašnjem zakonu status prestaje smrću djeteta, a oni usred boli i smrti idu na burzu rada, rekla je Mrak Taritaš, pozivajući da se to pitanje riješi na humaniji način.
Treba im produljiti rok za naknadu barem šest mjeseci, tim više što to neće značajno financijski opteretiti proračun, rekla je zastupnica i navela da bi država trebala izdvojiti dodatnih 200-tinjak tisuća eura.
Vlada odbila
Vladina predstavnica te prozivke je odbacila i najavila cjelovito zakonsko rješenje.
Vlada to ne odbija, nego će to napraviti na najbolji način, a to je kvalitetno i cjelovito donošenje izmjena Zakona o socijalnoj skrbi, rekla je vladina predstavnica Marija Pletikosa.
Vlada mora do ljetne stanke dostaviti izmjene Zakona
Danas su izglasali da hrvatska vlada do ljetne stanke saboru treba dostaviti izmjene Zakona o socijalnoj skrbi, s posebnim naglaskom na poboljšanje statusa i prava roditelja njegovatelja, uključujući i produljenje prava na naknadu nakon smrti djeteta o kojem je brinuo.
Takvu obvezu sabor je dao vladi na prijedlog klubova HDZ-a i partnera, a nakon što prethodno nije prihvatio prijedlog Anke Mrak Taritaš (Glas) da se izmjenama istog Zakona roditeljima njegovateljima omogući da nakon smrti djeteta naknadu primaju još šest mjeseci, tj. da ne moraju odmah ići na burzu.
Spomenutu obvezu, odnosno zaključak, sabor je izglasao glasovima 77 zastupnika većine, nakon čega je oporba napustila sabornicu.
Do samog glasanja njeni su zastupnici pozivali kolege iz većine da prihvate prijedlog Mrak Taritaš i upute ga u drugo čitanje, pa da ga onda, ako treba, vlada preuzme kao svoj, samo da se roditeljima čim prije osigura naknada nakon smrti djeteta.
Mrak Taritaš: Roditeljima treba omogućiti žalovanje
"Nakon što im umre dijete koje su njegovali cijeli život, roditeljima treba produljiti pravo na naknadu i omogućiti da gubitak odžaluju u miru", rekla je Mrak Taritaš.
"Ovdje se radi o sudbinama ljudi, za svako produljenje ove odluke jedno dijete će umrijeti", poručila je.
"Ne dati roditeljima mogućnost prilagodbe nakon smrti djeteta od barem pola godine i naknadu bila bi stvarno sramota", poručio je Božo Petrov (Most)
"Zanemariv je proračunski trošak, sve košta manje od 5 milijuna kuna godišnje, a značilo bi ispunjenje elementarne humanosti i pravednosti", argumentirala je Sandra Benčić (ZLB).
"Uhićeni ministri, župani koriste pravo šest plus šest, a obitelj koja se vraća s groblja ostavivši tamo mali bijeli kovčežić to pravo nema", izjavio je Davor Dretar (DP).
"Ovo nije političko, nego ljudsko pitanje, ovo je naša obveza, napravimo taj korak", pozvao je Peđa Grbin.
"Zar nemate nimalo grižnje savjesti, ne želite podržati prijedlog o produljenju prava na naknadu samo jer je došao od oporbe? Bit ćete upamćeni da ste bili i ostali na krivoj strani povijesti", poručio je vladajućima Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti).
Murganić: Mislim da nam roditelji trebaju vjerovati
Cilj izmjena koje očekujemo od vlade je da se cjelovito i temeljitije riješe prava osoba s invaliditetom, posebno najranjivijih skupina, djece s teškoćama u razvoju i njihovih roditelja, rekla je novinarima prije glasanja zastupnica Nada Murganić (HDZ).
Objasnila je da se radi o produljenju korištenja naknade za status roditelja njegovatelja i nakon smrti djeteta. "To pravo je nešto što ćemo svakako podržati, ovim zaključkom na neki način dajemo garanciju da će to u Zakonu biti predviđeno", rekla je.
Potvrdno je odgovorila na pitanje trebaju li im roditelji njegovatelji vjerovati. "Mislim da da, u čestim kontaktima s njima raspravljali smo o mnogim njihovim pravima i potrebama", rekla je Murganić.
Glasanje o spomenutom zakonu i zaključku pratili su članovi Udruge Sjena, Društva distrofičara Virovitice, roditelji njegovatelji, djeca s teškoćama u razvoju.