Heroji za koje nitko nije čuo: 4 muškarca bila su mozak operacije pronalaska i smaknuća bin Ladena

Screenshot: YouTube

AMERIČKI The New York Times objavio je imena četvorice odvjetnika koji su donosili konačne odluke vezanu za tajnu operaciju pronalaska i smaknuća Osame bin Ladena, kao i polaganje njegovog tijela u more, prenosi News.com.

Prema novim informacijama, dok je Barack Obama izdavao naredbe vezane za slučaj, zapravo su četvorica dužnosnika Bijele kuće bili ti koji su sve konce držali u svojim rukama.

Osama bin Laden ubijen je 2. svibnja 2011. godine, gotovo 10 godina nakon strašnog terorističkog napada u centru New Yorka te napada na Pentagon u Washingtonu.

Rekonstrukcija tijeka događaja i detalji

Smaknut je u svojem tajnom skrovištu u mjestu Abbottabad u Pakistanu. Neki su govorili kako je bin Ladena bilo na kraju snaga i teško bolestan u trenucima kada je Seal Tim 6 upao u njegovo skrovište i upucao ga. Drugi su tvrdili da su Pakistanske vlasti svo vrijeme znale gdje se bin Laden nalazi, no nisu željele nikome otkriti. Treća strana zagovarala je ideju da je bin Laden agent tajne američke službe, a njegov smrt bila je dio prekrivanja tragova nekih prijašnjih akcija.

Kroz posljednje četiri godine analitičari i stručnajci proučavali su i pokušavali rekonstruirati tijek događaja te rasvijetlili detalje akcije koja se odigrala 2. svibnja.

Međutim, nitko dosad nije govorio o timu visokih dužnosnika čiji je tajni zadatak bio izvršenje akcije pronalaska i smaknuća Osame bin Ladena. Četiri su muškarca zapravo bili mozak cijele operacije.


Prvi je glavni savjetnik  Stephen Preston, potom pravni savjetnik za nacionalnu sigurnost Mary CeRosa, tadašnji kontraadmiral James Crawford III i pravni savjetnik Združenog stožera Jeh Johnson.

Njih četvorica zajedno su izbrisale sve pravne prepreke koje su stajale između SAD-a i Osame bin Ladena te su oni ti koji su omogućili izvršavanje jedne od najkontroverznijih operacija.

Akcija se, naravno, odvijala u strogoj tajnosti, u njoj nisu mogli sudjelovati niti ostali pravnici suradnici, asistenti niti glavni državni odvjetnik. Najteže je bilo organizirati napad bez da se dozna išta o akciji. Stoga su izradili niz scenarija te za svaki pronašli zakonske rupe, kako bi ga pravno izveli.

Odvjetnici pronašli sve rupe u zakonu

Našli su se pred nekoliko teških pitanja poput mogu li baciti bombu na tajno skrovište i postoji li mogućnost kolateralnih šteta. Odlučili su kako to ipak nije put kojim će ići do svog cilja, a umjesto zračnog napada odabrali su kopnenu operaciju.

Ubrzo se pojavilo pitanje mogu li u ime američkog naroda izvesti operaciju na pakistanskom tlu, u slučaju da područje ne pripada ratnoj zoni. Odvjetnici su se potrudili i otkrili jednu od najbitnijih rupa u zakonu koji kaže da ukoliko pakistanska vlada ne želi riješiti problem Osame bin Ladena, oni to mogu učiniti umjesto njih, pa čak i ako meta podigne bijelu zastavu ili digne ruke u zrak u znak predaje.


Prije akcije provedeno je detaljno planiranje, a nakon ubojestva slijedila je organizacija pokopa. Prema službenoj verziji, tijeko Osame bin Ladena bačeno je s broda u more, kako njegov grob nikada ne bi postao svetište.

Saudijska Arabija nije htjela preuzeti tijelo Osame bin Ladena

"Pronalaženje zemlje u koju bi bio ukopan bilo je iznimno teško, zbog toga je SAD odlučio njegovo tijelo baciti u more", rekao je američki dužnosnik.

Prema Ženevskoj konvenciji sukobljene strane moraju imati dostojan pogreb, pa je tako tim odvjetnika prije samog napada sastavio dopis kojeg su poslali u Saudijsku Arabiju, a u kojem napominju da ukoliko oni žele, mogu preuzeti njegovo tijelo, u protivnom će biti sahranjen u more.

Anonimni dužnosnici napomenuli su kako Saudijska Arabija nije htjela primiti tijelo Osame bin Ladena.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.