Hitna helikopterska medicinska služba (HHMS) u Hrvatskoj u proteklih je 10 mjeseci imala 1205 intervencija i svakodnevno se poboljšava, različitim prilagodbama i promjenama, istaknuto je u utorak na simpoziju "Hitna helikopterska medicinska služba u Slavoniji".
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Maja Grba-Bujević podsjetila je kako je HHMS u Hrvatskoj ustrojena u četiri baze, Osijek, Zagreb, Rijeka i Split, koje su vezane uz kliničke bolničke centre, gdje se svi pacijenti mogu kvalitetno zabrinuti.
Ocijenila je kako je ta Služba u proteklih deset mjeseci od osnutka jako dobro funkcionirala te da je u Hrvatskoj do jutros imala ukupno 1205 različitih intervencija, što je puno za takvo razdoblje.
"U tih 1205 intervencija helikopteri medicinske službe najčešće su korišteni u slučajevima trauma i politrauma kao i za moždane i srčane udare", rekla je ravnateljica HZHM-a, dodavši kako je takva statistika i u ostalim zemljama s hitnom helikopterskom službom.
Grba Bujević ističe kako je djelatnost HHMS-a iznimno važna za pacijente, zbog tzv. "zlatnog sata", koji nije uvijek 60 minuta, već je za svaku bolest u pitanju različito "zlatno doba", u kojem pacijent mora doći u bolnicu. Tako za politraume to vrijeme iznosi 60 minuta, za moždani udar 2 i pol sata, a za srčani udar dva sata, dodala je.
"Uvijek ima mjesta za poboljšanje i mi u hodu mijenjamo neke stvari i prilagođavamo neke aktivnosti našim specifičnostima, jer nije uvijek sve moguće preuzeti po europskim standardima, i tako svakodnevno poboljšavamo tu službu", rekla je Grba-Bujević.
Ravnateljica osječko-baranjskog Zavoda za hitnu medicinu Silvana Sabo podsjetila je kako je HHMS u ovom Zavodu ustrojen 31. ožujka 2024. godine i djeluje na području pet slavonskih županija.
U tom je razdoblju, kaže Sabo, baza ove službe u Osijeku ostvarila 41 helikoptersku intervenciju, a najveći dio također se odnosio na slučajeve moždanih i srčanih udara.
"Imali smo nekoliko intervencija vezanih uz politraume iz prometnih nesreća, u kojima je helikopter sletio na cestu i tako smo osigurali brzu i kvalitetnu dostupnost kako bi pacijenti bili što brže zbrinuti u KBC-u Osijek", istaknula je Sabo.
U sklopu timova HHMS-a nalaze se liječnik te medicinska sestra ili tehničar, koji su posebno educirani i pripremljeni za rad u izvanrednim situacijama kao i za skrb u pacijentu tijekom preuzimanja na terenu i praćenje pacijenta tijekom leta do bolnice.
Osječko-baranjski dožupan Josip Miletić zahvalio je Hitnoj medicinskoj službi, a posebice helikopterskoj, na svemu što su učinili za sigurnost građana.
Najavio je da će Županija dati potporu u nabavi novih vozila i ostaloj potrebnoj opremi, kako bi hitna medicinska služba i dalje radila na visokoj razini.