Hrvatska to može progutati: "Gole guzice nisu za provokaciju"

POD SLOGANOM "Hrvatska to može progutati" u Zagrebu se u lipnju održava deveti po redu Zagreb Pride. Glavni dio ovogodišnjeg programa održat će se od 5. do 20. lipnja, a Povorka ponosa lezbijki, gejeva, biseksualaca, transrodnih i interseksualnih skupina te queerovaca održat će se u subotu, 19. lipnja.

"Tema ovogodišnjeg Zagreb Pridea je sloboda seksualnog izražavanja, što možda zvuči suhoparno, no odnosi se na ravnopravnost u javnom prostoru. Da se, primjerice, u kafiću gejevi mogu držati za ruke i poljubiti, a da to nije samo privilegija heteroseksualnih parova. Ista je stvar s pratiteljicama i pratiteljima na maturalne zabave", kazao je za Index član Organizacijskog odbora Zagreb Pridea Gordan Duhaček.

(Ne)tolerantni Zagreb



Iz OOZP-a se nadaju da ove godine neće biti nikakvog nasilja i agresije usmjerene prema Povorci ponosa koja će marširati gradom. "Pride se radi po deveti put pa zaista mislimo da više nema razloga za agresiju i nasilje kroz koje se Zagreb prikazuje kao netolerantan grad. Nadamo se da će sve proći u najboljem redu i da će se trend rasta povorke nastaviti", kaže Duhaček i dodaje kako još uvijek nije poznato koliko će policajaca osiguravati ovogodišnju povorku te da će tek krenuti u razgovore s policijom koja će potom dati konačnu odluku o osiguranju povorke.

Tri gole stražnjice na plakatu ovogodišnjeg Zagreb Pride, svaka obojena u svoju duginu boju, pripadaju trima osobama različite seksualne orijentacije - jedne lezbijke, jednog gaya i jednog straighta - a njihova funkcija nije tu da provociraju. "Iako nam često spočitavaju da je na Prideu samo golotinja, to uopće nije istina. Guzice su tu da izazovu reakciju, ali ne i da provociraju", dodaje Duhaček.

Afirmacija slobode

Ove godine sloboda seksualnog i rodnog izražavanja slavit će se s posebnim naglaskom na afirmaciji slobode u svim njezinim oblicima. "Sloboda rodnog izražavanja, različitost tjelesnih i seksualnih izričaja i praksi, mnogostrukost osobnih i kolektivnih identiteta kroz samodefiniciju trebaju postati i postat će dio hrvatske stvarnosti. Boriti se za rodnu slobodu – pravo svake osobe da izražava svoj rod i svoje tijelo na način koji izabere, kroz ženskost, androginost, muškost, hibridnost, nedorečenost i rodnu kontradiktornost – znači boriti se za slobodu kao vrhunsku vrijednost koja pripada svakom čovjeku", istaknuli su iz Organizacijskog odbora Pridea.

Napominju kako se ljude s drugačijom seksualnom i rodnom orijentacijom u Hrvatskoj i dalje teško prihvaća, a svako ponašanje koje odudara od stereotipnog biva osuđivano, poručujući kako Zagreb Pride štiti i uvijek će štititi svaki poljubac.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.