Ilegalna preprodaja antikviteta cvjeta na hrvatskim on-line aukcijama

INDIANA JONES poznati je filmski junak, arheolog i lovac na blago čije avanture fasciniraju gledatelje širom svijeta. No, u Hrvatskoj je također veliki broj sličnih "Jonesa", koji se daleko od svijetla reflektora i na ne tako uzbudljiv način žive od arheoloških iskopina i ilegalne prodaje na internetu. Naime, u Hrvatskoj, kao i u zemljama regije jednostavno cvate posao s prodajom predmeta koji nestaju s arheoloških iskopina, a u cijeloj priči, kako smo otkrili, gotovo potpuno je nemoćno Ministarstvo kulture kao i policija.

Prodajem "mamutov zub"

Naime, kratkim posjetom internetskim stranicama koje se bave on-line prodajom naišli smo na amfore, rimske novce, grčarije iz antike kao i ostale predmete koje bi se umjesto na internet aukcijama trebale nalaziti u muzejima. Štoviše, svojedobno je maštu čitatelja zaokupljivala policijska obrada slučaja iz Oglasnika koji je nudio "mamutov zub s ekspertizom Hrvatskog prirodoslovnog muzeja".

No, policija je prilično nemoćna u mnogim slučajevima, kao i ministarstvo kulture čije službe alarmiraju MUP, a Indiana Jonesima iz naših krajeva nešto posebno ne predstavlja niti postojeći Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara u kojem stoji kako je prodaja predmeta koja spadaju pod kulturna dobra ( kao što su amfore i arheološke iskopine) dozvoljene samo uz posjedovanje rješenja o evidenciji u nadležnom konzervatorskom odjelu.

Njemačka zgrožena

Na internetskim stranicama kraj izloženih primjeraka nigdje ne stoji kako se posjeduju rješenja, a zbilja ne možemo se ni sjetiti neke nedavne akcije MUP-a koja je rezultirala uhićenjima ljudi koji su otimali predmete s arheoloških nalazišta. Također ni kupce, koji kupuju amfore za sitan novac, a mnogi tek da bi u njima držali kišobrane, ne zanima porijeklo istih. 

Primjerice, samo u Jadranu godišnje legalno i ilegalno zaroni oko 150.000 ronilaca, i to samo ako se zaroni jednom na dan, a ta je brojka u stvarnosti vjerojatno i veća, što znači da se u Jadranu godišnje napravi najmanje 1,5 milijuna zarona, a mnoge od njih umjesto podmorskih ljepota zanimaju upravo potopljeni brodovi, amfore i nakiti iz davnih vremena.

Početkom ove godine njemački arheolozi procijenili su kako je na njihovo tržište stiglo više tisuća novčića iz rimskog vremena i drugih predmeta iz arheoloških nalazišta s područja Hrvatske, Srbije i BiH, koje je ilegalno uneseno i prodato u raznim državama. Uostalom da je situacija izmakla kontroli svjedoči i slučaj s kraja prošle godine kada se u Njemačkoj javno oglašavala prodaja jadranskih amfora iz doba antike! Naravno, bez papira i dokumentacije.

Amfore po kunu-dvije kao držači za kišobrane

Amfore se primjerice na hrvatskom internet tržištu prodaju po početnoj cijeni od jedne kune dok se za oko sedam do deset primjeraka rimskog ili bizantskog novca cijena kreće od svega stotinjak do dvjesto kuna.

Ministarstvo kulture koje je u posljednje vrijeme dosta ulagalo u zaštitu arheoloških iskopina te posebice onih podmorskih kaže kako je u većini tih on-line aukcija nemoćno.

"Intenziviranjem i povećavanjem broja umjetnina koje se pojavljuju na internetu, nepostojanje adekvatne zakonske regulative na svjetskoj razini, kratko vrijeme tijekom kojeg se umjetnine nude na prodaju, a time i ograničeno vrijeme za provjeru porijekla, čine ovu zadaću izuzetno složenom", rečeno nam je iz kabineta Ministra kulture Boža Biškupića u kojem priznaju kako je u posljednje vrijeme popularizacijom interneta, kao i online aukcija izuzetno teško pratiti problem prodaje umjetnina, ali i kulturnih dobara.

Ne znaju da znaju 

Redakcija Indexa ponudila je Ministarstvu kulture nekoliko linkova na kojima je oglašavana sumnjiva prodaja arheoloških iskopina no iznenadio nas je odgovor u kojem stoji kako su već upoznati s tim slučajevima.

"Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine upoznata je sa stranicama koje ste naveli kao i drugima koje su dostupne na Internetu. Redovito se prate i pregledavaju predmeti ponuđeni na prodaju na Internetu. Odjel organiziranog kriminaliteta pri Ministarstvu unutarnjih poslova s kojima se u dogovoru poduzimaju određene radnje", navodi se odgovoru ministarstva kulture.

Četiri do pet puta godišnje MUP provjerava sumnjive prodavače

Kontaktirali smo i vlasnike nekih stranica koji kažu kako je prodaja na individualnom riziku kupca. Naime, suvlasnik internet stranice aukcije.hr Goran Lebinac ističe kako na stranici postoji upozorenje kako se kupuje na vlastitu odgovornost, no isto tako stoji i upozorenje kako su vlasnici internet stranice dužni na zahtjev nadležnih ustanova, proslijediti osobne podatke prodavača koji prodajom krše zakonske propise Republike Hrvatske.

"Bilo je takvih slučajeva o kojima govorite, no zbilja ne mogu govoriti o nekakvom intenzitetu. Naime, što se antikviteta tiče u posljednjih godinu dana imali smo četiri do pet upita MUP-a o prodavačima istih", kaže Lebinac koji u skladu s poslovnim politikom svoje internet stranice, nije htio otkriti za Index, odnosno medije o kojim se slučajevima radilo.

O kojem se intenzitetu radi prosudite sami. Aukcije.hr trenutno imaju više od 65 tisuća predmeta na prodaji a toga je više od tri tisuće antikviteta. Koliko je dovoljno tek četiri do pet provjera godišnje, ostaje pitanje?

Ilko Ćimić 
Foto:divingcentercavtat.hr,Screenshot (aukcije.hr,kupiprodaj.net)

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.