Iščekivanje odluke o izručenju: Što sa Sanaderom?



IVO SANADER, bivši šef HDZ-a,  nalazi se na Zemaljskom sudu u Salzburgu gdje je u tijeku ročište na kojemu će se odlučiti hoće li biti izručen. Sutkinja Claudia Lechenr bi trebala donijeti odluku hoće li Sanader biti izručen Hrvatskoj ili ne, odnosno hoće li i dalje ostati u austrijskom pritvoru.

Sutkinji detaljna analiza zašto Sanader ne bi imao pošteno suđenje

Prema dosadašnjim najavama iz Austrije teško da se može očekivati da bi Sanader mogao reći da želi nazad u Zagreb, a samim tim i u Remetinec. Prije je vjerojatnije da će njegov austrijski odvjetnik Werner Suppan ponoviti kako njegov štićenik ne bi imao pošteno suđenje u Hrvatskoj. Naime, Sanader tvrdi kako se protiv njega vodi politički postupak, kao i da je riječ o osveti njegovih bivših kolega.

Jedan od argumenata za proganjanje Sanadera svakako će biti postupci Državnog odvjetništva na čelu s Mladenom Bajićem prema obitelji Sanader. Kako doznajemo, Suppanovo izvješće, odnosno analiza, sastoji se od više od pedeset stranica obrazloženja zašto bi bivši premijer imao nepošten postupak.

Igrokaz i blamaža zbog dokumentacije za Sanadera

Osim političke borbe unutar najjače hrvatske stranke te činjenice da Sanader u Remetincu donosi političke bodove na skorim parlametarnim izborima, kao argument koristit će se i novinarska poveznica, odnosno "namjerno curenje informacija iz DORH-a", koje su imale za cilj dodatno ocrniti obitelj Sanader.

Obrana bivšeg šefa sasvim sigurno će spomenuti medijski teror pojačan činjenicom da su se u medijima našli gotovi svi iskazi ljudi koji se vežu uz Sanaderove poslove. Supruga Ive Sanadera, Mirjana, već je austrijskim medijima dala priču o novinarskom proganjanju njene obitelji. U Hrvatskoj, smatra obitelj Sanader, tako ne bi bili sigurni. 

Sanader se još uvijek  ne može nadati slobodi uz jamčevinu

Suppanov argument svakako će biti i šlampavost hrvatskog pravosuđa. Tako je sudu u Salzburgu tek nedavno potvrđeno da je iz Hrvatske stigla sva dokumentacija potrebna za odluku o izručenju. Tome je prethodio i pravi igrokaz jer se sud u Salzburgu službeno oglasio da Hrvatska još nije predala svu dokumentaciju, da bi iz Ministarstva pravosuđa to opovrgnuli. Na kraju se ispostavilo kako je hrvatska strana to učinila tek kada su bili javno opomenuti. I to točno taj dan.

Sud u Austriji do sada je u svjetlu vlastitih istraga za pranje novca, kao i slučaja Hypo banke, uvijek do sada dodatno produživalo pritvor za Sanadera, sa službenim obrazloženjem da postoji opasnost od bijega. Kako istraga o pranju novca i dalje traje, Sanaderov odvjetnik još uvijek se ne može nadati da će biti prihvaćena ponuda za jamčevinu kako bi Sanader odluku o izručenju dočekao na slobodi. 

Optužnica za pranje novca ostavlja Sanadera u Austriji

Također postoji mogućnost (doduše, mala) da bi Sanader mogao ostati u zatvoru Salzburga ukoliko skoro bude dovršena njihova istraga oko pranja novca. Naime, u prosincu prošle godine službeno je pokrenuta istraga od strane jedne tirolske banke koja ga je prijavila zbog pranja novca.

U veljači ove godine Sanader je dao iskaz po tom slučaju, a ukoliko Austrija podigne optužnicu, Sanader će u Austriji pričekati završetak sudskog procesa te eventualno, ukoliko se proglasi krivim i osudi na zatvorsku kaznu, prvo je odslužiti pa tek onda "put Zagreba". Ukoliko na snazi bude taj scenarij, Sanader bi mogao još godinama biti izvan Hrvatske kao i domašaja hrvatskog pravosuđa.

I CSI Hypo može ostaviti Sanadera u Austriji

Mogućnost podizanja optužnice od strane austrijskih vlasti postoji i za slučaj Hypo banka, no za sada nema naznaka da je prijava protiv Sanadera u završnoj fazi. No, ukoliko austrijski organi gonjenja procijene da bi Sanader mogao imati ključne podatke o muljažama u Hypo banci te ga uključe kao svjedoka, svjedoka pokajnika ili optuženika, Sanader bi opet mogao produžiti boravak u Austriji. Ovog puta za potrebe austrijske policije i CSI Hypo. Prema sadašnjem stanju stvari Sanader za sada nema status svjedoka ni osumnjičenika vezano za istrage u Austriji.

No, hrvatska strana tereti bivšeg šefa HDZ-a za četiri slučaja, a upravo zato jer je na snazi međunarodna tjeralica, Sanader se i nalazi u zatvoru u Salzburgu. DORH je do sada službeno potvrdio da je otvorena istraga zbog sumnje u udruživanje za počinjenje kaznenog djela u slučaju Fimi-medije.

Sanadera DORH tereti za Fimi mediu...

Član Uprave Croatia osiguranja Damir Mihanović javno je početkom prošle godine rekao za tajni sastanak u Banskim dvorima na kojemu se 20-tak direktora državnih poduzeća sugerirala suradnja s agencijom Fimi-medijom, Nevenke Jurak, koju je, pak, preporučio bivši HDZ-ov blagajnik Mladen Barišić. Riječ je o isisavanju državnog novca teškom više od osamdeset milijuna kuna. Isisani novac iz državnih tvrtki navodno se slijevao na račune Sanaderove obitelji, ali HDZ-a.

... i HEP...

Druga istraga vezana je za slučaj HEP, odnosno za zloporabu položaja i ovlasti u slučaju nezakonitog poslovanja HEP-a s Diokijem. U kolovozu 2010. godine tako je pokrenuta istraga protiv bivšeg šefa HEP-a Ivana Mravka da je, zajedno s direktorom "Opskrbe", tvrtke u sastavu HEP-a, Ivanom Mrljakom, oštetio HEP za 6,3 milijuna kuna jer je dvama dioničarskim društvima koja su kupovala struju po povlaštenim cijenama neosnovano dodatno smanjio račune. Riječ je tvrtki Dioki Roberta Ježića, a taj račun navodno je sredio Sanader. Na Sanaderov račun ide i preporuka HEP-u da se da zajam od 15 milijuna kuna, i to Diokiju.

... i Janaf...

Treća istraga vezana je za državnu tvrtku JANAF, odnosno da su Sanader i Ježić pokušali zloporabe položaj u visini od deset milijuna eura na štetu JANAF-a, a zbog kupnje skladišta na Žitnjaku.

... i za Hypo provizije

Četvrta istraga vezana je za navodne provizije Hypo banke. DORH tereti bivšeg šefa HDZ-a da je od jeseni 1994. godine do 22. ožujka 1995., za vrijeme pregovora s Hypo bankom, za sebe dogovorio isplatu provizije u gotovini, i to u iznosu od sedam milijuna austrijskih šilinga. Ivo Sanader je na ovaj način zaradio najmanje 3,5 milijuna kuna.

Sanader kao ni Bajićevih 80 posto uhićenih nema optužnice

Svakako valja naglasiti kako bivši šef Sanader, kao ni 80 posto svih uhićenih u "borbi protiv korupcije" u posljednje dvije godine, nema optužnicu za ni jedan slučaj koji ga se tereti. Naime, to se za sada teško može i očekivati jer službeno Državno odvjetništvo nije ispitalo Sanadera u svojstvu okrivljenika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.