KINA će 2024. godine nadmašiti Sjedinjene Države i postati najveće svjetsko tržište za Internet stvari (IoT), pokazuje izvješće International Data Corporationa (IDC).
Prema tom izvješću, očekuje se da će kineski rashodi na IoT do 2024. dosegnuti gotovo 300 milijardi dolara, uz prosječni godišnji rast od 13 posto u sljedećih pet godina.
IDC očekuje da će kineski rashodi na IoT 2024. godine činiti 26,7 posto globalnih. Slijede Sjedinjene Države s 23,8 i zapadna Europa s 23,4 posto.
Prevladavanje poteškoća na tržištu
IDC-jev analitičar za Kinu Jonathan Lyng kaže da se zbog epidemije covida-19 i pada potrošnje u svim industrijama, Kina početkom 2020. godine suočila s poremećajem na tržištu IoT-a.
"Kako se Kina nastavlja kretati prema gospodarskom oporavku, očekujemo da će tržište idućih godina prevladati poteškoće, čemu će pomoći svijest poduzeća o važnosti Interneta stvari u kontroli epidemije", rekao je Lyng.
Internet stvari (engl. Internet of things) označava povezivanje uređaja putem interneta. Predstavlja mrežnu infrastrukturu u kojoj fizičke i virtualne "stvari" svih vrsta komuniciraju i nevidljivo su integrirane. To mogu biti hladnjaci, perilice ili razni sigurnosni sustavi. Spajanje uređaja može biti bežično, čime se otvaraju nove mogućnosti za međusobnu interakciju, što donosi nove mogućnosti njihove kontrole, praćenje i pružanje naprednih usluga.