Predsjednik sabora Gordan Jandroković rekao je kako je pristao na kompromis oko odgode glasovanja o ustavnim sucima za sutra jer se "radi o prevažnom pitanju", a nakon što je SDP zaprijetio da u glasovanju o njima neće sudjelovati ako se o toj točki glasa u petak kada i o opozivu vlade.
"Mogli smo izbjeći ovu situaciju, ali to nije pitanje za mene ni vladajuću većinu nego za SDP, oni su pokrenuli tu bizarnu političku igricu. Sutra ćemo odlučiti o 10 novih ustavnih sudaca i to je najvažnije", poručio je Jandroković novinarima nakon odgode glasanja o ustavnim sucima.
To je tražio SDP poručujući da neće glasati o ustavnim sucima danas, isti dan kada i o svojoj inicijativi opoziva vlade. Kako bi se izbjegla ustavna kriza, s obzirom na to da mandat desetorici ustavnih sudaca, koji je već prije šest mjeseci produžen, istječe sutra 7. prosinca, tj u ponoć, Jandroković je istaknuo kako je pristao na kompromis.
"Vodio sam se načelom razboritosti i korisnosti za građane. Važno je očuvati Ustavni sud jer su pred nama predsjednički izbori u kojima Ustavni sud ima svoju ulogu i kada mi ne bismo donijeli odluku o izboru ustavnih sudaca, cijeli taj proces bio bi upitno legalan. To smo željeli pod svaku cijenu izbjeći", kazao je.
"Ne mogu pristati na ucjene dijela oporbe"
Nije razmišljao, kazao je na pitanje novinara, da obrne redoslijed odgode glasanja jedne od te dvije točke pa da danas ostavi na glasanju izbor ustavnih sudaca, a za sutra prebaci glasanje o opozivu Vlade jer bi to, ističe, značilo da pristaje na ucjene SDP-a.
"Ne mogu s pozicije predsjednika sabora i predstavnika vladajuće većine pristajati na ucjene jednog dijela oporbe, ali sam bio sklon da postignemo kompromis. Nisam želio odustati da glasujemo o pitanju povjerenja predsjedniku vlade jer tu testiramo vladajuću većinu, da glasujemo i o novoj ministrici i proračunu jer su to sve akti i odluke koji pokazuju da Hrvatska ima stabilnu većinu", pojasnio je predsjednik sabora.
Radi se o prevažnom pitanju, naglasio je, stoga očekuje na sutrašnjem glasanju korektnost i s jedne i s druge strane te političku odgovornost.
Ne zna se kada je glasovanje o slanju hrvatskih časnika u misiju NSATU
Još se ne zna kada će se glasati o slanju naših časnika u misiju NSATU u njemački Wiesbaden gdje bi obučavali ukrajinske vojnike. Jandroković nije precizirao hoće li to biti idućeg petka, posljednjeg dana prije odlaska zastupnika na jednomjesečnu stanku.
"Odbaciti sudjelovanje hrvatskih ljudi u toj misiji je po nama loše za politički ugled i poziciju RH u međunarodnim odnosima, tako da ćemo još uvijek pokušati razgovarati i možda, kada se stvari malo smire, ipak donesemo odluku uz koju je velika većina članova NATO saveza i EU", rekao je. Kad bude rok, onda ćemo sasvim sigurno donijeti tu odluku, dodao je.
"Ali ako je ne donesemo, nismo onda napravili ništa loše prema onima koji je očekuju. Kad bi je donijeli i kad bi ona bila negativna, onda bi ta poruka bila puno gora nego dok još uvijek držimo moguć dogovor. Vidjet ćemo, procijenit ćemo kakva je situacija, idućeg tjedna ćemo raditi od ponedjeljka, imamo dosta točaka koje moramo raspraviti i glasovati u petak 13., tako da računam da neće biti izvanredne sjednice", istaknuo je.
Na pitanje razmišljaju li u HDZ-u ipak o slanju onda samo civilne komponente u tu misiju, Jandroković je odgovorio da je sudjelovanje samo civilnih predstavnika neke države marginalno i sekundarno i da se tražilo nešto drugo.