HRVATSKE zračne luke u siječnju su ukupno zabilježile blagi porast broja putnika od 0,4 posto u odnosu na siječanj 2019., no od njih devet tek ih je tri imalo poraste, dok su ostale u velikim minusima, a statistički podaci sa njihovih web stranica pokazuju da se sličan trend nastavio i u veljači.
U siječnju je na svih devet zračnih luka u Hrvatskoj, po podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), bilo ukupno 258,2 tisuće putnika, što je taj blagi porast od 0,4 posto u odnosu na siječanj 2019., a koji zapravo 'duguju' porastima na zagrebačkoj i splitskoj zračnoj luci. Od svih luka jedino na onoj na otoku Braču nije u siječnju bilo nijednog putnika, jer je ta luka izrazito sezonska.
Zagrebačku zračnu luku u siječnju je prošlo 201,2 tisuće putnika ili 78 posto od ukupnog broja po svim lukama, čime je ta luka u plusu od 6,4 posto u odnosu na siječanj prošle godine. Dio tog prometa i porasta broja putnika svakako se može pripisati početku hrvatskog predsjedanja Vijeće EU-a te dijelom i tada još otvorenih aviolinija prema Europi u i iz Hrvatske.
Znatno manji promet putnika imala je zračna luka Split, koja je sa njih 35,3 tisuće u odnosu na lanjski siječanj u plusu od 1,7 posto.
S porastima od čak 600 posto ističe se zračno pristanište na otoku Mali Lošinj, ali je to na maloj 'bazi', s tek 21 putnikom u toj luci.
Sve ostale luke, uključujući i veće, poput one u Dubrovniku, su u siječnju imale pad broja putnika, pa ih je tako u dubrovačku stiglo oko 19 tisuća ili 28,4 posto manje nego u siječnju 2019.
Zračna luka Zadar u minusu je s brojem putnika od 35 posto u odnosu na lanjski siječanj sa 1160 putnika, dok je na Puli broj putnika pao najmanje, za tek oko 7 posto, na njih 836, a u Rijeci za 73,6 posto manje, na 484 putnika u siječnju ove godine.
Najveći pad broja putnika i u siječnju ove godine, kao i u zadnjih nekoliko mjeseci, imala je zračna luka Osijek, od čak 88 posto, sa tek 306 putnika.
Minusi na zadarskoj, pulskoj, riječkoj, pa i dubrovačkoj zračnoj luci u siječnju toliko i ne čude jer su to većinom, osim dubrovačke, izrazito sezonske zračne luke, gdje promet počinje obično sa ljetnim redom letenja ili oko i iza uskrsnih blagdana.
U Hrvatsku u siječnju najviše stizali Nijemci
Kada se promatraju tržišta odakle je u siječnju u Hrvatsku na zračne luke stiglo najviše putnika, na prvom mjestu su Nijemci sa daleko najviše dolazaka, 77 tisuća ili i 2,2 posto više nego ih je letjelo u u siječnju 2019.
Potom slijedi Katar sa oko 14 tisuća putnika ili 31,2 posto više, te Turska iz koje je stiglo 12 tisuća putnika u siječnju ili 4 posto više nego lani.
Slijede Francuzi, putnici iz UK, Nizozemske, Austrije, Belgije (odakle je došlo također zapaženo više putnika, za 27 posto više), Švicarske i UAR-e.
Za razliku od blagog porasta broja putnika, zrakoplovnih operacija ukupno je na zračnim lukama u siječnju ove godine bilo 4,2 posto manje ili 4.494, dok je tereta bilo za 6,7 posto više ili 760 tona.
U veljači porast u Zagrebu, pad u Dubrovniku i Splitu
Nakon siječnja, u veljači su veće zračne luke, zagrebačka, splitska i dubrovačka, zabilježile različite pokazatelje o prometu putnika u odnosu na isti mjesec 2019., što pokazuju statistike na web stranicama tih luka.
Zagrebačka zračna luka je tako, po podacima s njihovog weba, u veljači sa 184,2 tisuće putnika u plusu od 1,7 posto u odnosu na isti mjesec 2019.
Na drugom mjestu je zračna luka Dubrovnik, koja je u veljači uslužila 33,6 tisuća putnika ili 0,5 posto manje nego u veljači 2019., dok je treća zračna luka Split sa 26,3 tisuće putnika u veljači ili 24,5 posto manje njih nego lani