STOTINE ili tisuće iračkih prosvjednika, bijesnih zbog američkih zračnih napada na bazu proiranske milicije u Iraku, okupile su se ispred američkog veleposlanstva u Bagdadu i provalile u njega, skandirajući "smrt Americi", javlja New York Times.
Osim što su provalili u dvorište ovog utvrđenog veleposlanstva, penjući se preko zidova koji ga okružuju, bacali su kamenje i razbili prozore na zgradi, a podmetnuli su i požar ispred vanjskih zidova, pri čemu je izgorio jedan stražarskih tornjeva, javlja BBC.
Posebno je dramatična snimka, koju su objavili ruska televizija RT i kurdsko-irački portal Rudaw, na kojoj se vide prosvjednici ispred recepcije samog veleposlanstva, gdje ih američki vojnici čekaju u slučaju da provale unutra.
Prosvjednici traže da se američke snage, kojih je u Iraku oko pet tisuća, potpuno povuku iz ove zemlje u kojoj su prisutne od 2003.
Američki veleposlanik navodno je evakuiran iz veleposlanstva prije nego su sami prosvjednici provalili unutra, javlja Guardian.
Među prosvjednicima većina pripadnici proiranske milicije
Veliki dio prosvjednika ustvari su pripadnici iračkih Jedinica narodne mobilizacije (PMU), što situaciju čini još opasnijom.
PMU je koalicija dominantno šijitskih milicija koje podupire Iran, inače također većinski šijitska zemlja, a koje su sudjelovale u vojnim operacijama protiv Islamske države u Iraku. Bivši premijer Iraka Haider al-Abadi donekle je integrirao PMU u iračku vojsku prošle godine.
Povod ovom incidentu, neviđenom od američke invazije na Irak 2003. i svrgavanja režima Sadama Huseina, je američki zračni udar izveden ove nedjelje na baze postrojbe Kataib Hezbolah, koja spada u PMU.
Amerikanci su pak izveli ovaj napad, u kojem je navodno ubijeno najmanje 25 boraca. Osim na baze u Iraku, napad je izvršen i na baze u Siriji, gdje Kataib Hezbolah sudjeluje u ratu na strani režima Bašara al-Asada, kojem aktivno pomažu i Iran i Rusija.
Iračani bijesni zbog napada na proiransku miliciju, SAD tvrdi da je to odgovor na ubojstvo Amerikanca
SAD pak tvrdi da je izveo ovaj napad kao odgovor na raketni napad na vojnu bazu u kojoj su prisutne američke snage u autonomnoj iračkoj pokrajini Kurdistan. U tom je napadu ubijen jedan američki privatni "kooperant", a ranjeno je još četvero američkih vojnika i dvoje pripadnika iračkih sigurnosnih snaga. Štoviše, SAD tvrdi da je ovo bio samo posljednji od čak 11 napada na američke vojnike, privatne kooperante i diplomate u posljednja dva mjeseca u Iraku.
"Nećemo trpjeti akcije Islamske Republike Iran koje dovode u opasnost Amerikance i Amerikanke", rekao je tada američki državni tajnik Mike Pompeo novinarima nakon susreta s Trumpom.
Iračka vlada vrlo je oštro reagirala na ovu američku akciju koju smatra drskom povredom vlastitog suvereniteta, dodavši da će morati "preispitati veze" s SAD-om zbog toga.
Irački premijer Adil Abdul Mahdi, protiv čije vlade Iračani već mjesecima prosvjeduju, osudio je napad na američko veleposlanstvo i pozvao prosvjednike da odmah napuste to područje. No neki već postavljaju pitanje jesu li iračke snage pustile prosvjednike, koji su i sami vojnici, u područje koje je inače strogo kontrolirano, u tzv. "Zelenoj zoni" u Bagdadu. Američko veleposlanstvo u Bagdadu, otvoreno 2009., inače je najveće na svijetu.