Kim Jong Un: Suočavamo se s najnestabilnijom sigurnosnom situacijom na svijetu

Foto: EPA

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un pozvao je na jačanje nuklearnih snaga ove godine tijekom posjete proizvodnom postrojenju za nuklearne materijale i institutu za nuklearno oružje, izvijestila je danas državna novinska agencija KCNA, a prenosi Reuters.

Kimov posjet, koji naglašava rastući nuklearni arsenal zemlje, dolazi u trenutku kada Pjongjang pojačava prikaz vojne moći, dok se bivši američki predsjednik Donald Trump vraća u Bijelu kuću. Južnokorejske vlasti tvrde da su nedavni testovi projektila djelomično usmjereni na privlačenje Trumpove pažnje.

Prema izvještaju KCNA-e, Kim je pohvalio znanstvenike i radnike u pogonu zbog "izvanrednih uspjeha" i "nevjerojatnih rezultata proizvodnje" prošle godine te je primio izvješće o procesu proizvodnje nuklearnog materijala vojne namjene i planovima za 2025. i dalje.

Prekretnica

Kim je pozvao na daljnje uspjehe u proizvodnji nuklearnog materijala vojne namjene ove godine i na jačanje nuklearnih snaga zemlje. "Ova godina je ključna jer predstavlja važnu prekretnicu u provedbi strategije jačanja nuklearnih snaga", izjavio je Kim, prema KCNA-i.

Dodao je da se Sjeverna Koreja suočava s "najnestabilnijom sigurnosnom situacijom na svijetu" zbog dugogodišnjeg sukoba s "najopakijim neprijateljskim zemljama", što čini nužnim daljnje jačanje nuklearnih kapaciteta.

Pjongjang već dugo tvrdi da je njegov nuklearni arsenal usmjeren na odbijanje prijetnji iz Washingtona i njegovih saveznika, koji su se borili protiv Sjeverne Koreje tijekom Korejskog rata od 1950. do 1953. godine.

Analitičari procjenjuju da je Sjeverna Koreja mogla proizvesti dovoljno fisijskog materijala za izradu do 90 nuklearnih bojevih glava.

Trumpova administracija i Sjeverna Koreja

Južnokorejska Nacionalna obavještajna služba tvrdi da su nedavni prikazi vojne moći Pjongjanga djelomično osmišljeni kako bi "pokazali američkim vlastima snagu sjevernokorejskih odvraćajućih sposobnosti i privukli Trumpovu pažnju", nakon što je Pjongjang na ključnom sastanku krajem prošle godine najavio "najoštriji protuamerički odgovor".

Trump, koji je tijekom svog prvog mandata održao neviđene samite s Kimom i hvalio njihov osobni odnos, prošlog je tjedna izjavio da će "ponovno stupiti u kontakt s njim".

Na dan svoje inauguracije, 20. siječnja, Trump je opisao Sjevernu Koreju kao "nuklearnu silu", kao i njegov sadašnji ministar obrane Pete Hegseth tijekom saslušanja u Senatu, što je potaknulo spekulacije hoće li Washington tražiti pregovore o smanjenju naoružanja umjesto potpunog nuklearnog razoružanja.

"Ozbiljna, sveobuhvatna politika prema Sjevernoj Koreji"

Na saslušanju u Senatu, sadašnji američki državni tajnik Marco Rubio pohvalio je Trumpovu raniju suradnju sa Sjevernom Korejom i izjavio da vjeruje kako "mora postojati interes za ozbiljnu, sveobuhvatnu politiku prema Sjevernoj Koreji".

Rubio je dodao da Trumpov angažman "nije postigao sve ciljeve", ali je Kim zaustavio testiranje projektila, iako sjevernokorejski čelnik i dalje vidi nuklearno oružje kao "osiguranje za očuvanje vlasti".

Južna Koreja naglašava da bi denuklearizacija Sjeverne Koreje trebala ostati ključni cilj svakog budućeg angažmana. Bijela kuća nije odmah komentirala izvješća, ali izvor upoznat s temom rekao je za Reuters da Trump i dalje planira raditi na "denuklearizaciji Korejskog poluotoka".

Južnokorejska agencija Yonhap izvijestila je danas da će Trump "nastaviti tražiti potpunu denuklearizaciju Sjeverne Koreje", pozivajući se na glasnogovornika američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Briana Hughesa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.