PROVJERILI smo kakve su cijene smještaja trenutno na obali za tjedan dana boravka. Zanimalo nas je koliko bi takav godišnji odmor koštao prosječnu hrvatsku četveročlanu obitelj, roditelje s dvoje djece, i postoji li šansa da si to priušte.
Na omiljenim otocima teško je pronaći smještaj ispod 150 eura
Iznimno popularna Komiža već prije par mjeseci počela se jako dobro puniti. Špica sezone odavno je rasprodana što se tiče odlično uređenog i cjenovno prihvatljivog smještaja.
Za četveročlanu obitelj od 11. do 17. srpnja u Komiži nema ništa ispod 150 eura po noćenju. Ima vila do 500 eura. A na Airbnb-ju nudi se tek desetak smještanih objekata. Slično je i na ostatku Visa. U ponudi su apartmani i vile od 100 do 1000 eura. Ima tu svega, od potpunih rupa do perfektno uređenih vila koje itekako zaslužuju visoke cijene.
Komiža, Vis
7 noćenja u Makarskoj za četveročlanu obitelj 5250 kuna
Prvi tjedan u srpnju na Visu se još može pronaći ponešto kvalitetno. U Ženi Glavi našli smo dvije lijepe, tradicionalno restaurirane kamene kućice za odmor po sasvim prihvatljivoj cijeni od 55 eura za noćenje, što s naknadama za usluge Airbnb-ja i čišćenja na kraju ukupno dođe 467 eura. Više nego okej za četveročlanu obitelj u špici sezone na Visu.
U Makarskoj su cijene, očekivano, nešto niže nego na Visu. Kreću se od 80 do 250 eura po danu, a smještaja je puno više. Solidan stan izvan centra grada četveročlanu obitelj bi za sedam noćenja koštao, prema onome što zasad vidimo, oko 700 eura, što bi bilo oko 5250 kuna. Žele li nešto skuplje, mogu uzeti stan s bazenom za 1269 eura po noćenju.
U Neumu upola jeftinije
Provjerili smo i kakva je situacija u Neumu. Dok u Hrvatskoj smještaj uglavnom košta po 100, 200 eura, na rivijeri BiH cijene su mahom dvoznamenkaste. Dosta se apartmana može pronaći za manje od sto eura, što je svakako povoljnije. Pronašli smo vrhunski uređen stan za 370 eura za sedam dana boravka, odnosno pet noćenja, za četveročlanu obitelj. Ali kad je riječ o vilama s bazenom, cijene su tu, barem prema onome što zasad vidimo, za tjedan dana u srpnju gotovo iste kao i na hrvatskoj obali.
Dubrovnik nudi raznolikost. Ima stanova od 80 eura, ali ima i vila od 400 eura, pogotovo kad se ide prema Mokošici. U centru je pak drugačija priča. Stari grad izgleda mahom rasprodan. Smještaj koji je ostao slobodan cjenovno se kreće iznad 150 eura pa bi, uz naknade za usluge, četveročlana obitelj za boravak ovdje platila i do 757 eura, što je za pedesetak eura više nego u Makarskoj.
U Hvaru tjedan dana u apartmanu 1751 euro, odnosno 13.132 kune
No Dubrovnik je melem za džep kad pogledate grad Hvar. Ondje su cijene očekivano paprene. Izgleda kao da se na izvansezonske cijene samo nadodaju nule. Pa tako apartmani u Hvaru koštaju od 155 eura (toliko košta najpovoljniji koji smo uspjeli pronaći) do 1256 eura. Ima onih od 500, 300 i 800 eura i uglavnom su sve cijene uočljivo iznad prosjeka ostatka obale.
Jelsa, Hvar
Mogli bismo reći da je standard za noćenje u srpnju u Hvaru u apartmanu za četveročlanu obitelj oko 280 eura, što bi značilo da će oni za tjedan dana boravka platiti 1751 euro, odnosno 13.132 kune.
Sućuraj i Jelsa su isto na Hvaru, a cijene su drastično niže
Dobro je znati da otok Hvar ne čine samo razvikane turističke zone. On nudi brojna mala sela u svom središtu, pa je preporuka posjetiti Brusje, Velo Grablje, Dol ili Vrbanj, gdje će uskoro krenuti berba lavande, i ondje pronaći smještaj u stanu u divnoj kamenoj kući za šezdesetak eura te putovati autom desetak kilometara do prve plaže ili gdje god poželite.
Jelsa je također puno jeftinija alternativa Hvaru, a ni Sućuraj, koji nudi bogatu povijest i autohtonu sortu vina, nije skup. Usporedbe radi, četveročlana obitelj u Jelsi ili Sućurju mogla bi pronaći smještaj od sedam noćenja za 500 eura, a sve je to isti otok koji se autom prođe u sat vremena vožnje.
Na Pagu radije odaberite Kolan ili Šimune nego Zrće ili Novalju
Hvar je dosta sličan Pagu po tome što postoje razvikane zone, poput Zrća i Novalje, i mirne oaze, poput Kolana i Šimuna, gdje možete do besvijesti uživati u vrhunskoj hrani i jeftinijem smještaju, ako već nije rasprodan. U Novalji je prosjek po noćenju, barem iz priloženog s Booking.coma i Airbnb-ja, stotinjak eura. Za četveročlanu obitelj to je ukupno 763 eura s naknadama za 7 noćenja.
Metajna, Pag
U Metajni se već može naći smještaj za sedamdesetak eura, ali i najbolje plaže. U centru grada Paga još sad ima smještaja za 60 eura, što bi za tjedan dana bilo 467 eura s naknadama. Uopće nije loše. Među povoljnijima vidjeli smo i apartman smješten baš na trgu u strogom centru grada.
U Crikvenici bi četveročlana obitelj platila 4275 kuna
Cijene u Crikvenici nešto su više nego u gradu Pagu, ali opet su značajno niže nego u Hvaru, Makarskoj ili Komiži. Apartman u Crikvenici košta oko 80 eura za noć, a ima ih od 60 do 97 eura. Četveročlana obitelj platila bi oko 570 eura s naknadama za sedam noćenja ovdje, što je oko 4275 kuna. Gotovo identično je u Novom Vinodolskom. U Rijeci je za desetak eura skuplje, ali je smještaj koji se nudi puno bolji.
Istra je uvijek dobra ideja. U srcu poluotoka pronašli smo renoviranu kamenu kuću s bazenom za 84 eura po noćenju. Iznajmljuje se cijeli prostor, ima klimu, parkiralište, sve što je potrebno. Četveročlana obitelj za ovo bi trebala platiti oko 600 eura.
Bobovišća na Moru, Brač
Središnja Istra nudi kuće s bazenom
Središnja Istra nudi vrhunske opcije za malo novca. Iznajmljivači su se potrudili nabaviti hidromasažne kade ili bazene, a kod mnogih su cijene ostale kao i prije nego što su ih nabavili. Ipak, smještaj na obali, u Puli, Rovinju, Umagu i sličnim poznatim lokacijama, zadržava cijenu kao i na ostatku hrvatske obale. Tako bi tamo četveročlana obitelj, želi li pristojan apartman s klimom i parkingom, trebala izdvojiti 600 do 700 eura za sedam noćenja.
U Trstu nije ostalo ništa dobro, ali u Crnoj Gori za 60 eura ima vrhunskih apartmana
Usporedbe radi, navratili smo do Trsta. Cijene su malčice više u Italiji, a smještaja je puno, puno manje.
I to što je ostalo ne izgleda dobro. Tek tamo šira okolica Venecije nudi razlog da se potroši gorivo i otputuje na godišnji negdje gdje je dobar i povoljan smještaj, ali opet, čini se da trenutno puno bolje apartmane, i izgledom i cjenovno, imamo u Hrvatskoj.
Velo Grablje, Hvar
Dodajmo i da na drugom izlazu iz države, u Crnoj Gori, Herceg Novi nudi luksuzno uređene apartmane u prvim redovima do mora već za šezdesetak eura, što bi četveročlanu obitelj koštalo 486 eura za sedam noćenja. Potrošili bi dosta goriva, ali vjerojatno bi uštedjeli na razlici u cijeni, pogotovo ako uračunamo i odlaske u restorane te trošenje na turističke aktivnosti.
Hrvatska obitelj s prosječnim primanjima teško si može priuštiti ljetovanje u Hrvatskoj
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u hrvatskim tvrtkama za ožujak je iznosila 7607 kuna. Medijalna neto plaća za isti mjesec iznosila je 6352 kune, što znači da je polovica zaposlenih imala manju, a polovica veću plaću od tog iznosa.
Ako pretpostavimo da su u četveročlanoj obitelji oba roditelja zaposlena, to bi značilo da bi morali potrošiti obje plaće samo da plate apartman u kojem će boraviti sedam dana na Hvaru i sigurno najmanje jednu plaću za prijevoz do tamo, hranu i druge potrepštine.
Ako bi ta obitelj ljetovala na nekoj jeftinijoj lokaciji, recimo u Crikvenici, pa bi za smještaj izdvojila 4500 kuna, onda bi to već bilo donekle izvedivo, pod uvjetom da je obitelj jako štedljiva tijekom cijele naporne, inflacijske godine. Trebalo bi opet uračunati prijevoz, hranu i slične troškove, pa recimo da bi potrošili dvije plaće. Hrvatskim državljanima definitivno je izazovno ljetovati u vlastitoj državi.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.