Kolinda o pričama nakon smjene Tramišak: Retorika talibana, kao u Afganistanu

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

BIVŠA predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović će biti gošća na N1 u emisiji Točka na tjedan. Grabar-Kitarović je za N1 govorila i o smjeni ministrice EU fondova Nataše Tramišak.

Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u nedjelju će biti gošća Mile Moralić u Točki na tjedan. Između ostalog, razgovarale su i o smjeni ministrice Nataše Tramišak. Nakon smjene Tramišak moglo se u više navrata čuti da je teška za suradnju. Upitana da to komentira, Grabar-Kitarović je rekla:

"Pratim to do određene mjere. Ne ulazeći u razloge njezine smjene niti kako je radila, vidimo neke tipične karakteristike u odnosu prema ženama. Iskreno, been there, događalo mi se to, u toj situaciji se osjećate grozno, izolirano, nemate pomoć, ponekad ni najbližih. Najgore je što ovo društvo stigmatizira, podupirete li nekoga ili ne, traži se razlog zašto, svrstavanje na strane za ili protiv."

"Ne treba krenuti s teorijama koje se temelje na tome da je žena nestabilna"

Sada bi se nakon smjene, ističe Grabar-Kitarović, trebalo koncentrirati na ono što Tramišak jest ili nije napravila te dati objektivnu analizu njenog mandata. Bivša predsjednica smatra da ne treba "krenuti s teorijama i raspravama koje se temelje na tome da je žena nestabilna". Grabar-Kitarović naglašava da se za žene odmah lijepi stigma.

"Imam puno poziva diljem svijeta da idem raspravljati o poziciji žena u društvu i politici, a kad o tome progovorim u Hrvatskoj, onda sam ili feministička kokoš ili neki epitet karakterističan za domaće životinje koje smatramo nižima od ljudskih bića.

U tom smislu nismo drugačiji od Afganistana koji je definirao da je život žene manje vrijedan od domaće životinje i svjedočimo retorici talibana koji kažu da su žene krhke, nestabilne, treba im zaštita muškaraca i ne mogu samostalno funkcionirati u društvu", rekla je Grabar-Kitarović za N1.

"Većina svijeta se još uvijek suočava s predrasudama"

Grabar-Kitarović dodaje da se takve stvari događaju i u visoko razvijenim zemljama. "Još uvijek se većina svijeta suočava s predrasudama i dijeljenjem 50 posto stanovništva u kategoriju koja je labilna, manje sposobna…

A znanstveno je dokazano, ako ne upregnete sve potencijale, pa i te žene, nećete postići ciljeve koje želite, ne samo za pojedince nego za cijelu zajednicu. Istraživanja pokazuju da društva koja su postigla relativni paritet imaju i veći BDP, stupanj razvoja, bolju socijalnu situaciju", kazala je Grabar-Kitarović.

Cijeli razgovor s bivšom predsjednicom bit će emitiran sutra, 22. siječnja, na N1.

Pročitajte više