FOTO: Vedran Sljepčević
"Risovi će se loviti pomoću standardiziranih klopki u karpatskoj populaciji koja je vrlo brojna i zdrava", objasnila je za Index Magda Sindičić, docentica na Veterinarskom fakultetu i glavna koordinatorica projekta s hrvatske strane.
"Ta populacija bila je izvor i za ranije naseljavanje na našem području kao i za druga naseljavanja po Europi, primjerice u Švicarskoj. Prema planu, trebali bismo ih početi loviti u 2018. godini. Projekt traje sedam godina, ali mi ne znamo koliko će nam vremena trebati da uhvatimo 14 primjeraka, koliko je predviđeno", pojasnila je.
Strogo zaštićen, ali lovljen
Ris je u Hrvatskoj strogo zaštićena vrsta te se nalazi na Crvenom popisu sisavaca kao ponovno unesena, ugrožena vrsta. Na području Hrvatske i Slovenije nestali su početkom 20. stoljeća zbog prekomjernog lova. No 1973. godine slovenski lovci doveli su 6 novih jedinki u Sloveniju te je njihovim širenjem nastala trenutna populacija za koju se pretpostavlja da u Hrvatskoj broji 30-40 jedinki, a u Sloveniji tek 10-20.
"Ris kao predator na vrhu prehrambene piramide ima izuzetno značajnu ulogu u zdravom ekosustavu. Osim toga, kao solitarni lovac zauzima jedinstvenu ekološku nišu koju niti jedan naš predator ne može nadomjestiti. Veselim se provedbi projekta i siguran sam da ćemo uspješnom obnovom populacije risa značajno doprinijeti ukupnom zdravlju naše prirode", kaže Vedran Slijepčević, doktor veterinarske medicine, provoditelj projekta od strane Veleučilišta u Karlovcu.
Entuzijazam oko provedbe projekta dijeli i voditeljica projekta u udruzi BIOM, Ivana Selanec, magistra ekologije i zaštite prirode: ''LIFE Lynx je jedini projekt iz Hrvatske za kojeg su odobrena financijska sredstva kroz LIFE program 2016. godine. To puno govori o njegovoj kvaliteti, ali i opsežnom poslu koji nas čeka. Veselim se provedbi, konkretnim rezultatima projekta, ali i svim budućim suradnjama koje će se ostvariti kroz ovaj projekt''.