PETERO ljudi ubijeno je danas u Domu za starije i nemoćne osobe u Mažuranićevoj ulici u Daruvaru. Muškarac je ušao u Dom za starije i nemoćne osobe i počeo pucati. Petero osoba je na mjestu smrtno stradalo, a više osoba je ozlijeđeno. Ubojica je nakon napada pobjegao, ali ga je policija ubrzo uhvatila.
U policijskoj upravi navode da su oko 10:10 zaprimili dojavu kako je muška osoba uporabom vatrenog oružja usmrtila i ranila više osoba u domu za starije i nemoćne osobe. Dodaju i da je na mjestu događaja u tijeku očevid kojim rukovodi zamjenica Županijskog državnog odvjetništva u Bjelovaru.
Ubojica je umirovljeni vojni policajac
Ubojica je 51-godišnji Krešimir Pahoki iz Donjeg Daruvara. Njegova majka je bila štićenica u domu.
Pahoki je umirovljeni vojni policajac. 1996. godine ga je Franjo Tuđman odlikovao Spomenicom domovinske zahvalnosti koja se dodjeljuje hrvatskim državljanima za časnu i uzornu službu. Nakon ubilačkog pohoda pištoljem pobjegao je, ali ga je policija uhitila u blizini jednog kafića. Ubio je majku, štićenike i zaposlenike doma.
Kriminalist Željko Cvrtila kaže kako se ne sjeća slične situacije u staračkom domu, ali da je bilo masovnih ubojstava. Podsjetio je na ubojstva na zagrebačkoj Kajzerici i krvavi pohod Srđana Mlađana.
"Uhićenje je bilo brzo. Nemamo informacija da je osoba pružala otpor. Brzo su došli, reagirali, policija radi očevid i sve ostale istražne radnje kako bi pronašla i fiksirala tragove i prikupila dovoljno dokaza da ovu osobu može prijaviti, a vrlo je izvjesno da je to počinitelj vrlo teških kaznenih djela", kaže Cvrtila.
"Ovakve tragedije treba prevenirati"
On smatra kako u bilo koju instituciju netko može ući. "Trebalo bi uspostaviti kontrole nadzora i ulaska u bilo koju instituciju. Koliko je to moguće, ne znam, ni u jednoj državi to još nije uspostavljeno. On nije ušao tamo jer je tamo starački dom, nego jer je tamo bila njegova majka. Ne vidim da je potrebno postaviti zaštitare na sve ulaze, to nije moguće. Kad su privatne tvrtke u pitanju, onda je na samom vlasniku kakav će vid kontrole uspostaviti", kaže.
Prema Cvrtilinim riječima, ovakve tragedije, koje imaju veze s obiteljskim odnosima, treba prevenirati na neki drugi način. "Kad se pripremalo kazneno djelo femicida, rekao sam da to neće biti rješenje i da se ne zavaravamo. To se može prevenirati ako postoji informacija o otežanim odnosima u obitelji. Tada se i policija i socijalna skrb moraju uključiti i poduzeti mjere da spriječe ovakve krvave pohode", govori.
"Sve više počinjemo sličiti na Ameriku gdje je to postalo normalna vijest i svakodnevna situacija. Treba vidjeti što treba napraviti da se ovakve stvari riješe. Za ubojstvo je maksimalna kazna zatvora bila 20 godina, sad je 40, moguće i 50, a ubojstva se i dalje događaju. To ništa ne rješava, to je samo umirivanje javnosti da se nešto radi u tom smjeru", kaže Cvrtila.
Predsjednik Republike upozorio je na problem ilegalnog posjedovanja oružja i kontrole. "Ako je već bilo incidenata, onda je jako čudno da je to oružje ostalo u njegovom posjedu. Policija u situacijama gdje postoji i sumnja, revno radi pretrage prostora i oduzima oružje, neovisno radi li se o legalnom ili ilegalnom oružju. Treba vidjeti kako je policija postupala, je li napravljen propust", govori.