Liječenje raka dojke moguće je i bez uklanjanja cijele dojke

Foto: Press

S rakom dojke, kao najčešćim tipom raka kod žena, suoči se jedna u osam žena. Poput ostalih onkoloških pacijenata, svaka žena kojoj je uspostavljena dijagnoza raka dojke suočava se sa strahom te uznemirenošću u vezi s prognozom i ishodom. Ipak, rak dojke bolest je koja se danas može liječiti. Konkretno, visoka stopa izlječenja moguća je uz odgovarajuće metode liječenja, a pacijentice mogu nastaviti sa svojim životom poput svih drugih zdravih osoba.

Uz svu tu muku i strah, još jedan zastrašujući scenarij muči sve one pacijentice kojima je dijagnosticiran rak dojke, a to je mastektomija, koja podrazumijeva uklanjanje cijele dojke. Ta činjenica može duboko uznemiriti pacijentice. Ipak, treba znati da danas, u otprilike osamdeset posto slučajeva, postoji održiva alternativa: rekonstrukcijska operacija očuvanja dojke. Ovaj kirurški pristup podrazumijeva uklanjanje tumora uz sigurnu marginu okolnih zdravih stanica umjesto cijele dojke. Cilj je potpuno ukloniti tumor i istodobno u najvećoj mogućoj mjeri očuvati prirodni oblik i izgled dojke. U Acıbademu je prije tridesetak godina prihvaćen operativni princip koji za cilj ima olakšati konzervaciju dojke te očuvati estetiku dojke. Očuvanje dojke jedan je od najvažnijih prioriteta, kad god je to moguće. Svi kirurzi koji rade u Acıbademu su jako iskusni, jer su tijekom svojeg rada stekli iznimno iskustvo i unaprijedili kirurške vještine s ciljem očuvanja dojke.

Kako se rak dojke može liječiti?

Postoje tri glavne strategije u liječenju raka dojke: kirurgija, radioterapija te sustavne terapije, što je opći termin koji obuhvaća kemoterapiju, imunoterapiju, ciljanu terapiju i hormonsku terapiju. U Acıbademu se koriste svi navedeni modaliteti liječenja raka dojke, kako u ranim fazama bolesti tako i u kasnijim fazama. Štoviše, pacijenticama se mogu ponuditi kombinacije nekoliko opcija liječenja koje mogu osigurati uništenje svih stanica raka. Plan liječenja može biti individualno prilagođen, uzimajući u obzir specifične potrebe svake pacijentice. To je razlog zbog kojeg se rak dojke ne liječi na isti način. Svaka pacijentica s rakom dojke predstavlja jedinstveni slučaj koji zahtijeva različite terapije za različite situacije.

Može li se rak dojke u potpunosti izliječiti?

Jedna od jedinstvenih karakteristika raka dojke jest da se ranim dijagnosticiranjem može ostvariti značajna prednost u liječenju u usporedbi s drugim vrstama raka. Rano dijagnosticiranje znači identificiranje prisutnosti lokaliziranog tumora u dojci bez širenja na bilo koji drugi organ ili limfne čvorove ispod pazuha. "U takvim slučajevima, kemoterapija obično nije potrebna u ranim fazama, i mnoge pacijentice predmetom su manje invazivnih operacija koje uključuju postupke za očuvanje dojke. Zanimljivo je da pacijentice kojima je rak dojke dijagnosticiran u ranim stadijima mogu postići stopu preživljavanja koja prelazi devedeset posto. Međutim, proširi li se bolest na pazuh ili druge organe, tada je potrebno proširiti strategiju liječenja. Ukratko, otkrivanjem raka dojke u ranim fazama značajno se povećavaju šanse za potpuno izlječenje. Ipak, važno je naglasiti da čak i kada se rak u potpunosti iskorijeni, ostaje potencijalni rizik od ponovnog pojavljivanja raka (recidiva) u budućnosti", dodaje profesor Aykut Soyder, specijaliziran za dijagnosticiranje i liječenje raka dojke.

Proširi li se rak na neka druga tkiva…

Tijekom proteklog desetljeća došlo je do mnogih pozitivnih promjena u načinu liječenja raka. Štoviše, rak dojke jedan je od najčešće istraživanih i proučavanih tipova raka. U prilog tomu, nedavne studije objavljene u časopisu The Lancet otkrile su da je istraživanje raka dojke dobilo najveći udio financijskih sredstava namijenjenih istraživanjima različitih tipova raka. Navedena istraživanja dovela su do brojnih otkrića kako u fazi dijagnosticiranja tako i u fazi liječenja raka dojke, otvarajući nove mogućnosti i opcije u liječenju oboljelih. Direktan rezultat ovog napretka je činjenica da stope preživljavanja kod oboljelih od raka dojke kontinuirano rastu iz godine u godinu, tako da čak i kada rak dojke metastazira u druge organe ili tkiva u tijelu, i dalje postoje održive opcije liječenja.

"Ako se rak proširio na druga mjesta, obično započinjemo sa sistemskim terapijama, kao što je kemoterapija. Kada sistemski tretmani uspješno eliminiraju tumore koji se mogu otkriti izvan dojke, nastavljamo s kirurškim postupkom koji se bavi tkivom dojke odgovornim za te metastaze. Ciljana terapija predstavlja još jedan snažan modalitet liječenja u borbi protiv raka dojke. Danas smo sposobni identificirati genetske promjene ili mutacije koje pretvaraju zdrave stanice u stanice raka i koristiti specifične lijekove kako bismo uništili stanice raka ili inhibirali njihov daljnji rast. U određenim slučajevima, liječenje pacijentica može započeti kemoterapijom i nastaviti se ciljanom terapijom", govori profesor Aykut Soyder.

Postoperativni rekonstrukcijski postupak

Neposredno nakon operacije raka dojke, tijekom iste sesije provodi se i postupak rekonstrukcije dojke. Kada se dojka ukloni u cijelosti ili djelomično, koža, bradavica i areola se čuvaju, i istodobno se provode rekonstrukcijski zahvati. Ove metode rekonstrukcije mogu uključivati uporabu implantata za dojke ili obnavljanje strukture dojke tijekom kojeg se koristi tkivo pacijentice.

Ako želite saznati više, možete kontaktirati jedan od Acibademovih informativnih ureda. Naručite se pozivom na broj +385 51 565 264, putem e-maila ili na web stranici.

Index promocija d.o.o. ne odgovara za sadržaj članka oglašivača i točnost informacija. Molimo vas da se za sve savjete obratite svom liječniku ili ljekarniku.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.