Foto: Luka Šangulin/Index; Julien Duval
POZNATA zagrebačka pivovara Medvedgrad nakon četvrt stoljeća rada odlučila se na, za hrvatske prilike, pomalo neuobičajen potez - novac za proširenje proizvodnje odlučili su prikupiti crowdfunding kampanjom na platformi Funderbeam SEE, iza koje stoje Zagrebačka burza i estonski Funderbeam.
Ivan Nauković, Pivovara Medvedgrad
Procesi u pivovari bit će kompjutorski vođeni, a postojat će i dodatna mogućnost širenja do 50.000 hektolitara bez potrebe za dodatnim investiranjem u novu opremu za kuhanje piva ili novu punilicu, što su i najskuplji dijelovi proizvodnje.
U svakoj kampanji na Funderbeamu postoji tzv. Vodeći ulagatelj. U slučaju Medvedgrada radi se o Ratku Bajakiću, direktoru ICF-a, iskusnom financijašu s više od 20 godina iskustva, kojeg su pronašli također uz pomoć Funderbeama. Vodeći ulagatelj i sam ulaže u projekt te tako demonstrira povjerenje u uspjeh kompanije.
"Osnova cijele priče je vodeći ulagatelj. On daje kredibilitet, provodi dubinsko snimanje, s nama dogovora uvjete... Funderbeam nam je pomogao pronaći vodećeg ulagatelja i sve je bilo dogovoreno nakon tjedan dana", kaže Nauković.
Ratko Bajakić, vodeći ulagatelj
Funderbeam za potrebe financiranja investiranja utemeljuje tzv. SPV (Special Purpose Vehicle) sa sjedištem u Estoniji, koji predstavlja jedinog suvlasnika kompanije, koji nastupa ispred svih ulagatelja. Razlog su niski troškovi i izostanak birokratskih barijera. Minimalno ulaganje za pojedinačnog malog ulagatelja u Medvedgrad iznosilo je 250 eura. Investicije su pristigle iz Belgije, Njemačke, Italije, Danske, Velike Britanije, Estonije, ali i iz udaljenijih zemalja poput Japana, Koreje i Brazila.
15 posto Medvedgrada ide ulagačima
"Svi ulagači ulažu u tu kompaniju u Estoniji, a ona će biti suvlasnik 15 posto Medvedgrada tu kod nas. Mi ćemo imati 85, a oni 15 posto. SPV ima dva direktora koji to koordiniraju. jedan direktor je Ratko Bajakić, a drugi predsjednik Funderbeama. Nitko nam ne dolazi u firmu, ali gospodin Bajakić imat će savjetodavnu ulogu što je nama super, jer donosi profesionalizaciju obiteljske firme. Dividenda je od 6 do 13 posto od uloženog ili 25 posto od dobiti, ovisno koji iznos je veći. S malo većom dividendom smo 'kupili' opciju da u bilo kojem trenutku u sljedećih pet godina mi otkupimo taj udjel po cijeni od 150 posto uloženog", kaže Nauković.