Mađarska je uputila Bruxellesu zahtjev za otkupninom. Budimpešta je spremna povući svoj veto na novi paket pomoći Europske unije Ukrajini ako Bruxelles pristane deblokirati sva sredstva koja su zamrznuta zbog zabrinutosti oko vladavine prava u Mađarskoj, rekao je savjetnik premijera Viktora Orbána.
Europski čelnici trebali bi donijeti povijesne odluke na summitu ovog tjedna, o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom i isporuci četverogodišnjeg paketa pomoći od 50 milijardi eura koji je Kijevu ključno potreban za posrnulu ratnu ekonomiju, ali prvo moraju prevladati prigovore Mađarske na obje teme, piše Politico.
"Financiranje Mađarske iz EU i financiranje Ukrajine dva su odvojena pitanja, ali ako EU inzistira na tome da financiranje Ukrajine treba doći iz izmijenjenog proračuna EU, tada ta dva pitanja postaju povezana", rekao je Balazs Orbán, koji nije u srodstvu s mađarskim premijerom.
Trebaju deblokirati sredstva
Komentari suradnika mađarskog lidera dolaze u trenutku kada Europska komisija treba deblokirati 10 milijardi eura sredstava EU kao nagradu za reforme pravosuđa koje je Budimpešta provela u odgovoru na zabrinutost Bruxellesa o neovisnosti pravosuđa.
No, očekuje se da će ostatak blokiranih sredstava - oko 11.7 milijardi eura - ostati zamrznut zbog pitanja vezanih uz zaštitu ljudskih prava, dodjelu javnih ugovora i stanje akademskih sloboda u zemlji.
Budimpešta također čeka isplatu 10.4 milijarde eura bespovratnih sredstava i jeftinih zajmova iz fonda EU za oporavak nakon pandemije, koji bi također trebao ostati blokiran dok Mađarska ne provede niz antikorupcijskih reformi.
Ipak, premijerov pomoćnik rekao je da će Budimpešta povući svoj veto samo ako Bruxelles isplati svu zamrznutu gotovinu, što bi iznosilo oko 30 milijardi eura.
Odluka Europske komisije mogla bi biti objavljena i neposredno prije nego što europski čelnici započnu raspravljati o novom paketu pomoći Kijevu, kao i otvaranju pregovora o pristupanju Ukrajine Europskoj uniji, čemu se premijer Orbán žestoko protivio.
Savjetnik premijera rekao je da članstvo Ukrajine u EU ostaje "crvena linija" za Budimpeštu i dodao da Kijevu umjesto toga treba ponuditi strateško partnerstvo jer još nije ispunio kriterije za otvaranje pristupnih pregovora.