Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica najavio je snažniju pravnu i institucionalnu zaštitu žrtava nasilja i zlostavljanja u dječjoj dobi, koju će omogućiti uvođenje vodećeg europskog modela Barnahus u Hrvatskoj. Riječ je o zajedničkom projektu Ministarstva pravosuđa i uprave, Europske komisije i Vijeća Europe, kako bi se poboljšala kvaliteta pravosudnog sustava za djecu, žrtve nasilja u Hrvatskoj.
"Naš je primarni cilj spriječiti retraumatizaciju i reviktimizaciju djeteta, istodobno osigurati valjanost iskaza i pribavljanja zakonitih dokaza za potrebe sudskog postupka“, poručio je ministar na početnoj konferenciji o uvođenju Barnahusa (Dječje kuće), europskog modela zaštite prava i interesa djece žrtava i svjedoka nasilja ili zlostavljanja.
"Značajne promjene u pravnom sustavu"
Uvođenje ovog modela donijet će značajne promjene u pravnom sustavu, ali i društvo u cjelini, poručio je ministar. Cilj je smanjiti nepotrebna odugovlačenja u obradi takvih slučajeva, te omogućiti da sva djeca, žrtve seksualnog nasilja, imaju prilagođen pristup pravosuđu.
U Hrvatskoj će se uspostaviti Dječja kuća, po modelu Barnahusa, u sklopu provedbe Nacionalnog plana za suzbijanje seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja za razdoblje od 2022. do 2027. godine.
Na konferenciji u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici sudjelovali su predstavnici ministarstava, članovi Savjetodavne skupine i drugi nacionalni dionici koji će raditi na projektu, uključujući nevladine organizacije i organizacije civilnog društva.
"Polažu se temelji velikih promjena"
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević zahvalila je ministru Malenici na prepoznavanju potrebe za unaprjeđenje položaja djece žrtava nasilja u kaznenom postupku te na iskazanoj volji i interesu za pokretanje Barnahus modela u Hrvatskoj.
Regina Jensdottir, voditeljica Odjela Vijeća Europe za prava djece, istaknula je da se „polažu temelji velikih promjena koje će pomoći u izazovima seksualnog nasilja i zlostavljanja“.
Projekt je financiran sredstvima iz Instrumenta za tehničku potporu, u suradnji s Glavnom upravom za potporu strukturnim reformama Europske komisije (DG Reform). Projekt se provodi od 1. rujna 2023. do 1. ožujka 2026. te će pridonijeti reformi zaštite prava djece u Hrvatskoj koja je u tijeku.