Foto: Pixsell/Željko Lukunić
Boravišna taksa i za putnike na kruzerima
“Krajem godine ćemo organizirati nekoliko sajmova poslova u najvažnijim destinacijama. Ne bude li to dovoljno, odobrit ćemo dodatne kvote za uvoz radne snage iz zemalja u okruženju. Na njih smo se odlučili zbog poznavanja jezika i Hrvatske kao turističke destinacije”, rekao je Cappelli. U osnovi to znači da Ministarstvo turizma već računa da će 2018. godine turiste u Hrvatskoj dočekivati i posluživati radnici iz Bosne i Hercegovine, Srbije i eventualno Crne Gore, jer jedino oni zadovoljavaju kriterije koje je iznio Cappelli.
Splitski aerodrom ispred zagrebačkog
Jednako kao Dubrovnik, zagušen je i splitski aerodrom koji je ove godine prvi put prihvatio više putnika nego zagrebački. Na splitski aerodrom sletjelo je 2.123.209 putnika, što je skoro 100 tisuća više nego u Zagrebu. Situacija je takva da vikendima Split ne može primiti ni jedan novi let. U tijeku je proširenje aerodroma, ali završetak je planiran tek za dvije godine. Usprkos takvim gužvama, Cappelli najavljuje još jače pozicioniranje Hrvatske kao aviodestinacije. Time bi se rasteretile prometnice, a hrvatski turizam bi postao održiviji, smatra Cappelli.
Od siječnja do kolovoza Hrvatsku je posjetilo skoro 15 milijuna turista, od čega je domaćih zabilježeno manje od milijun i pol. Najviše turista došlo je u Istarsku i Splitsko-dalmatinsku županiju, a u postotcima najveći rast bilježe Zadarska županija sa 17 i Zagreb s 15 posto više turista nego lani.