Ministarstvo: Novi dodaci za sudske službenike doveli bi do nove nepravde

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Iz Ministarstva pravosuđa izvijestili su danas da su "primili na znanje" presudu Vrhovnog suda od 19. lipnja kojom je potvrđena presuda Županijskog suda u Zagrebu da je štrajk službenika i namještenika u pravosudnim tijelima zakonit, ali su i ocijenili da bi ugrađivanje novih dodataka u postupku donošenja novog sustava plaća generiralo nove nepravde.

Podsjetili su na odluku vlade da se službenicima i namještenicima u pravosudnim tijelima isplati privremeni dodatak od 60 do 100 eura.

Vlada RH je na sjednici održanoj 15. lipnja donijela odluku o isplati privremenog dodatka kojom su obuhvaćena 7272 od 7554 službenika i namještenika u pravosudnim tijelima, priopćili su iz Ministarstva pravosuđa i uprave te dodali da će dodatak na plaću dobivati i službenici i namještenici u štrajku.

Kako su naveli, najveći broj službenika i namještenika u pravosudnim tijelima, njih 6316, dobit će najveći dodatak od 100 eura neto, 374 dodatak od 80 eura, a 582 dodatak od 60 eura.

Odlukom vlade obuhvaćeno je više od 96 posto službenika i namještenika na sudovima i državnim odvjetništvima.

Prema podacima koje su Ministarstvu pravosuđa i uprave dostavila pravosudna tijela, u štrajku je manje od 3000 službenika i namještenika.

"Nastavit ćemo s izradom pravednijeg sustava plaća"

U priopćenju su naglasili i da će u postupku izrade novog Zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi i donošenja nove Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova, Ministarstvo pravosuđa i uprave nastaviti s izradom cjelovitog i pravednijeg sustava plaća u dijalogu sa socijalnim partnerima.

"Postojeći sustav plaća s godinama je generirao više od 560 dodataka na plaću za oko 2500 radnih mjesta. Novim sustavom plaća cilj je dodatke ugraditi u koeficijente, a broj radnih mjesta smanjiti do 600. Na taj način spriječit će se generiranje različitih koeficijenata ili dodataka za ista radna mjesta", istaknuli su.

Iz Ministarstva pravosuđa i uprave ustvrdili su da bi "ugrađivanjem novih dodataka u postupku donošenja novog sustava plaća rezultiralo narušavanjem odnosa u sustavu plaća i generiranju novih nepravdi jer bi službenici i namještenici u pravosudnim tijelima za isti posao u državnoj službi dobili 300 eura veću plaću u odnosu na službenika i namještenika u tijelu državne uprave".

"Referent na sudu imao bi značajno veću plaću od referenta u ministarstvu"

Primjerice, kažu, računovodstveni referent na sudu imao bi značajno veću plaću u odnosu na računovodstvenog referenta u nekom ministarstvu.

"Ministarstvo pravosuđa i uprave nastavit će s aktivnostima uvođenja novog sustava plaća kroz sveobuhvatni pristup koji će rezultirati povećanjem plaća svih službenika i namještenika, uključujući službenike i namještenike u pravosudnim tijelima", poručili su u priopćenju.

Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) Iva Šušković ranije u utorak pozdravila je odluku Vrhovnog suda da je štrajk službenika i namještenika u sudovima zakonit te najavila da će, ako do kraja tjedna ne dođe ponuda Ministarstva, sljedeći tjedan biti održan veliki prosvjed.

Ponovila je da traže povećanje od 400 eura u neto plaći te kaže da mogu razgovarati i o nešto nižem s obzirom na odluku vlade o povećanju od 100 eura za sve, osobito ako se govori o najniže rangiranima. "Ali", dodala je, "mi ostajemo pri našem povećanju od 400 eura pa ćemo vidjeti što će u Ministarstvu ponuditi".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.