Foto: Patrik Macek/PIXSELL
NAKON današnjeg članka u Indexu o Romanu Leljaku i detaljima njegove biografije, zanimalo nas je što neki zastupnici Mosta misle o kriminalnim eskapadama njihovog stručnjaka.
Za komentar smo prvo upitali Nikolu Grmoju.
Upitali smo ga jesu li u Mostu znali za Leljakovu živopisnu biografiju kad su ga pozvali u svoj klub u Saboru, kad su htjeli mijenjati Zakon o državnom arhivu.
Što je s Leljakovim kredibilitetom?
"Nisam znao za te detalje, ali ono što je bitno i zbog čega smo mi njega zvali je to da je on u svjedočenju u Munchenu donio dokumente na kojima se utvrdilo djelovanje UDBE. To je bio jedan od ključnih dokaza. Nije naš cilj otvoriti arhive samo za istraživače, već za sve ljude koje zanimaju nekakvi podaci vezani uz njihovu obitelj i nekakva događanja iz prošlog sistema. U tom smislu, on je istraživač amater, ali naš je interes da otvorimo arhive svima koji se time žele baviti. On je nas interesirao u tom smislu, a ostatak nismo znali uopće o njemu."
Upitali smo ga ne čini li mu se da mu možda pada kredibilitet nakon toliko afera.
"Kredibilitet mu pada, ako je to istina, kao čovjeku. Ali, kao istraživaču ne, jer se bavio istraživanjem i taj njegov dokument je bio presudan u presudi koju je donio njemački sud. Ako je Njemačka uzela taj dokument kao relevantan, onda znači da u tom smislu nema ništa sporno. Ostalo ne mogu komentirati jer ne znam što je istina, a što nije, ne mogu suditi o čovjeku. Jednom sam s njim razgovarao.", rekao je Grmoja u razgovoru za Index.