NAJVEĆI aktivni vulkan na svijetu, Mauna Loa na Havajima, eruptirao je prvi put nakon skoro 40 godina, izbacujući pepeo i lavu, no za sada ne predstavlja prijetnju stanovnicima. "Erupcija 4169 metara visokog vulkana započela je u nedjelju kasno navečer, a tokovi lave zasad su ograničeni oko vrha samog vulkana te ne predstavljaju opasnost obližnjim naseljima", objavio je američki geofizički zavod (USGS).
U odgovoru na fotografiju objavljenu na Twitteru koja, kako se čini, prikazuje lavu, USGS je objavio da je moguće da se lava prelila iz kaldere. Kaldera je geološki fenomen koji stvara vulkan kada se uruši sam u sebe, pri čemu nastaje velik vulkanski krater posebnog oblika.
"Za sada ništa ne ukazuje na to da erupcija napreduje prema zoni raskoline (rifta), što bi magmi omogućilo da se lakše kreće po zemlji", dodaje USGS. Rift ili raskolina kontinentski je prostor sa stanjenom Zemljinom korom i središnjom grabom. To je divergentna granica ploča u začetku po kojoj se kontinent može dezintegrirati u dvije ili tri tektonske ploče.
"Situacija se može brzo promijeniti"
Istovremeno USGS upozorava da se situacija s erupcijom Maune Loe može brzo promijeniti. Mauna Loa se nalazi na najvećem havajskom otoku i jedan je od pet vulkana koji zajedno čine Veliki otok, najjužniji otok u havajskom arhipelagu.
Od 1843. vulkan je eruptirao 33 puta, posljednji put 1984., kada je izbacivanje vulkanskog materijala trajalo 22 dana.
Ken Hon, glavni znanstvenik u Hawaiian Volcano Observatoryju, rekao je da bi se kvaliteta zraka mogla pogoršati dok traje erupcija, za što znanstvenici očekuju da će trajati oko jedan ili dva tjedna ako vulkan bude slijedio povijesne obrasce.
Bobby Camara, mještanin koji živi u Volcano Villageu, rekao je da bi svi na otoku trebali pratiti erupciju. Rekao je da je vidio tri erupcije Maune Loe u svom životu te kaže da treba biti oprezan. "Mislim da bi svi trebali biti pomalo zabrinuti", rekao je. "Ne znamo kamo tok ide, ne znamo koliko će dugo trajati", dodao je, piše Guardian.
Dužnosnici su pozvali javnost da se drži podalje s obzirom na opasnosti koje predstavlja lava, koju vulkan izbacuje i do 60 metara u visinu iz tri odvojene pukotine procijenjene dužine 1.6 do 3.2 kilometra.
USGS je objavio da je otvorio skloništa u Kailua-Koni i Pahali nakon izvješća o samoevakuaciji ljudi duž obale Južne Kone.