OSIM što je najveći planet u Sunčevom sustavu, Jupiter je i prilično nemirno mjesto. Njegova poznata Velika crvena pjega zapravo je ogromna anticiklonska oluja koja traje stoljećima i promatra se od 1830. godine.
No kada je NASA-ina sonda Juno 2016. godine stigla do tog divovskog planeta, otkrila je još burnija područja – njegove polarne regije.
Pravilan peterokut
Juno je na Jupiterovom sjevernom polu zabilježio devet velikih oluja; jednu ogromnu središnju i osam manjih oko nje. Na južnom polu bila je slična situacija s ponešto drugačijim rasporedom, odnosno ondje se zbivalo šest oluja, piše Science Alert.
Pet ih je bilo raspoređeno u gotovo savršen peterokut oko središnjeg ciklona. Svi ti cikloni bili su slične veličine, veliki gotovo kao Sjedinjene Države (slika dolje).
Pridošlica – manja oluja
Znanstvenici prvotno nisu puno toga znali o ovim polarnim olujama. Jesu li trajne ili ne, hoće li uskoro nestati? Sada, nakon nekoliko godina misije Juno, znamo da se radi o prilično trajnim olujama, a nakon nedavnog 22. preleta kojim su se prikupljali podaci, otkrili su nešto zanimljivo – peterokut se pretvorio u šesterokut jer se u zadnjih godinu dana u njihovu formaciju ugurala još jedna manja oluja (slika dolje).
"Ova pridošlica manjeg je stasa od svoje šestorice ciklonske braće. Velika je poput Teksasa. Možda ćemo kasnije vidjeti kako raste do iste veličine kao i njene susjedne oluje“, rekao je astrofizičar Alessandro Mura iz Nacionalnog instituta za astrofiziku u Italiji.