Foto: 123rf/Index
Konkurenciji cvjeta posao, a Atlas se žali na svjetsku krizu
Touroperator Atlas već godinama slovi kao najveća domaća turistička agencija. U Hrvatskoj gdje od svih industrija cvijeta gotovo jedino turizam, Atlas se s 1300 zaposlenih prije samostalnosti Hrvatske "srozao" na 204 zaposlena koliko je bilo evidentirano početkom ove godine. Već godinama svaku poslovnu godinu u Atlasu predstavljaju kao godinu koja će napokon donijeti "restrukturiranje i konsolidiranje poslovanja", no to se, barem do sada, nije dogodilo.
Prihodi padaju iz godine u godinu, gubici rastu, a tvrtka je samo u posljednje tri godine smanjila broj zaposlenih s 323 na 204 zaposlenih. Atlas za sve krivi gospodarsku krizu, no uvidom u poslovanje njihove izravne konkurencije njima kriza ne smeta ni malo. Štoviše, ostvaruju rekordne prihode i dobiti.
Brat bivšeg Milanovićevog ministra iz Agrokora došao spašavati Atlas
Atlas je dio Adriatica.net grupe, a čiji je najveći vlasnik Agrokor. Česte promjene vodećih ljudi tvrtke nisu donijele i željeni rezultat a to je konsolidacija poslovanja. Nakon što su od 2010. do 2014. godine promijenili čak šest predsjednika Uprava u prosincu 2014. godine za predsjednika uprave izabran je Tomislav Matija Varga, brat tadašnjeg ministra zdravlja Siniše Varge. Varga je, recimo i to, u Atlas došao iz Agrokora, bez da je prethodno imao značajnog iskustva u turizmu.
Da je voda u Atlasu došla do grla svjedoči i najnoviji poziv postojećim dioničarima za iskazivanje interesa za sudjelovanjem u postupku povećanja temeljnog kapitala. Poziv je objavljen u Narodnim novinama u kojem stoji da Uprava i Nadzorni odbor Atlasa, unatoč poteškoćama s poslovanjem smatraju "kako postoji razvojni potencijal Društva".
Preneseni gubici dostigli gotovo pola milijarde kuna
"U okvirima još uvijek prisutnog nedostatnog gospodarskog rasta nakon gospodarske krize i neizbježnih posljedica koje se još uvijek reflektiraju na poslovanje Društva, Uprava i Nadzorni odbor smatraju potrebnim provesti sveobuhvatni proces restrukturiranja s ciljem optimalizacije zaduženosti te osiguranja stabilnog i kontinuiranog pozitivnog novčanog tijeka", stoji u pozivu objavljenom u Narodnim novinama.
Prema finacijskim pokazateljima 2013. godina završena je s gubitkom od 70,9 milijuna kuna, 2014 s gubitkom od 88,3 milijuna kuna, a 2015. godina s 86 milijuna kuna gubitka.
Prihodi ove turističke tvrtke također padaju posljednje tri godine tako su 2013. godine iznosili 388 milijuna kuna, 2014. godine 304 milijuna kuna, a prošle godine su pale ispod 300 milijuna kuna. Naime,prihodi su iznosili 295 milijuna kuna.
Prema revizorskom izvješću za Atlas ta tvrtke već godinama prenosi gubitak u sljedeću godinu. Tako su krajem 2014. godine prenijeli 404 milijuna kuna bitka, a krajem 2015. godine 492 milijuna kuna gubitka.
Atlas uredno posluje
U revizorskom izvješću stoji i kako je Atlasu krajem godine na ostalo 7,4 milijuna kuna obveza za poreze i doprinose, a za zaposlene 1,8 milijuna kuna.
Htjeli biti vodeći, a na kraju ih spašavali država i Todorić
"Adriatica.net će postati najveća kompanija u regiji za prodaju turističkih usluga, a ambicija nam je postati i vodeći turoperator u regiji", bilo je obećanje tadašnjeg direktora Adriaticenet Borisa Teškog.
Nakon dokapitalizacije najveći udio u vlasništvu adriatica.net Grupe imao je Agrokor s 20,27 posto. Slijede AWT, Croatia osiguranje i Slobodna Dalmacija sa po 16,9 posto, potom HUP Zagreb sa 10,13 posto, te Jolly i Saponia sa po 8,45 posto
Nakon odobrenja AZTN-a, četiri godine kasnije Todorić je postao većinski vlasnik te tvrtke.