Screenshot: ARD/YouTube
U pozadini žestoka rasprava o filtriranju, masovnom nadzoru
Die Welt u nastavku osvrta na talk-show piše da Höckeu nisu pomogle niti prijašnje izjave i televizijski nastupi u kojima je tvrdio da zbog priljeva izbjeglica raste broj silovanja "njemačkih plavuša" ne potkrijepivši tvrdnje dokazima.
On je kroz emisiju opetovano pokušao provocirati ministra pravosuđa, ali mu ovaj to jednostavno nije dopustio, pa se Höcke do kraja emisije pokazao kao istinski gubitnik, iako je bilo prilike za raspravu o realnim problemima i granicama do kojih Njemačka može trpjeti priljev izbjeglica.
No, iako je Maas trenutačni pobjednik u žestokoj i širokoj javnoj raspravi, jer svoj stav predstavlja kao obranu demokracije, dobar dio njemačke javnosti ne prihvaća olako novousvojeni zakon o masovnom nadzoru i zadržavanju (meta) podataka o građanima, kao ni smjernice koje od društvenih mreža traže da filtriraju "nepodoban", ksenofobni sadržaj ili govor mržnje. Prema lokalnom tisku, nadgledanje koje otvoreno provodi Maas može utjecati na zaposlenje, pa čak i pravo na skrb nad djecom, što se prihvaća kao forma pritiska na javno mnijenje kakva je korištena u tamnijoj strani njemačke povijesti.