Nova vlada Libanona pregovarat će s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novom programu te će raditi na rješavanju državnog financijskog duga i problema s nelikvidnošću, stoji u programskom dokumentu koji je odobrio kabinet, doznaje Reuters.
Prema dokumentu, u koji je Reuters imao uvid, vlada će raditi na ekonomskom oporavku, koji se može postići samo restrukturiranjem bankarskog sektora.
Libanon se od 2019. godine nalazi u dubokoj ekonomskoj krizi, nakon što je njegov financijski sustav kolabirao pod teretom ogromnog državnog duga. To je dovelo do državnog bankrota 2020. godine i zamrzavanja štednje običnih građana u bankama.
Bejrut je 2022. postigao preliminarni sporazum o financiranju s MMF-om, ali on je bio uvjetovan reformama koje vlasti nisu uspjele provesti. Ministar financija Yassine Jaber, koji je preuzeo dužnost u sklopu nove vlade dogovorene ranije ovog mjeseca, rekao je za Reuters da se misija MMF-a očekuje u ožujku u Libanonu.
Jaber je dodao da se susreo sa stalnim predstavnikom MMF-a u Libanonu, Fredericom Limom, te potvrdio da vlada planira provesti potrebne reforme.
Politička scena u Libanonu značajno se promijenila otkako je Hezbolah, koji uživa potporu Irana i godinama je dominirao libanonskom politikom, pretrpio velike gubitke u prošlogodišnjem ratu s Izraelom.
Kako piše Reuters, odraz te promjene vidljiv je i u programskom dokumentu nove vlade, koji više ne sadrži raniju retoriku kojom se Hezbolahu priznavala uloga u obrani Libanona. Umjesto toga, sada stoji: "Želimo državu koja donosi odluke o ratu i miru."
Dokument također navodi da je potrebno usvojiti strategiju nacionalne sigurnosti i vanjsku politiku koja će "neutralizirati" Libanon od sukoba.