U program Općine Legrad kojim se prodaju nekretnine mladim obiteljima za 13 centi uključile su se i dvije obitelji koje su u Hrvatsku došle iz Čilea i Meksika te su pred potpisom ugovora o kupnji dviju nekretnina.
Načelnik Legrada Ivan Sabolić rekao je Hini da su na zadnjem natječaju bile oglašene četiri nekretnine, a za dvije su pokazale interes povratničke obitelji, jedne iz Čilea, druge iz Meksika.
Na zemljištu se nalaze kuće, ali one su u takvom stanju da ih treba rušiti, kaže Sabolić, napominjući da su budući vlasnici obišli mjesta stanovanja. Navodi da su njima iznimno zadovoljni.
Nemaju korijene u Legradu
Nijedna od dvije obitelji nema korijene u Legradu, ali ih je privukao javni natječaj, a potom i samo mjesto.
Joshua Grozdanic Ormazabal kaže da mu je otac rodom iz Hrvatske, a majka iz Čilea. Prije dvije godine vratio se u Hrvatsku i od tada gleda kako riješiti stambeno pitanje.
Natječaj za prodaju nekretnina Općine Legrad pobudio je interes za preseljenje iz Velike Gorice u malu hrvatsku općinu pored Koprivnice, što će uskoro realizirati.
Joshua, koji radi kao stjuard u zračnoj luci, kaže da se u Hrvatskoj bolje živi nego u Čileu i da je to razlog njegova povrataka.
Uvjet prijava stalnog boravišta u Legradu
Ana Raquel Figuero Avila Meksikanka je čiji suprug po djedu potječe iz Like. Želja im je bila odseliti se iz Meksika, a kako su mužu korijeni hrvatski, opcija je bila vratiti se u taj dio Europe.
Nakon kraćeg boravka u Hrvatskoj u medijima su uočili program Općine Legrad.
Gotovo besplatno zemljište pod uvjetom aktiviranja stalnog boravišta u Legradu bilo im je dovoljno da se odluče skrasiti u mjestu koje se nalazi na Dravi, a obje obitelji bit će neposredni susjedi.
Do sada je Legrad zahvaljujući takvoj politici prodao 13 nekretnina, pa trenutno u ponudi nema ni jednu. Čekaju da naslijede ili da im se pokloni zemljište ili kuća pa će ponovno raspisati natječaj po istom principu, kako bi poboljšali demografsku sliku općine.