Foto: FAH
SABORSKI Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku većinom glasova je podržao prijedlog državnog proračuna za 2016. te prijedlog dopune Zakona o sanaciji javnih ustanova kojim bi, prihvati li ih Sabor, 31 ustanova u zdravstvu koja je u postupku sanacije odmah bila vraćena svojim osnivačima, uglavnom županijama.
Dopunama spornog zakona će se, poručio je, omogućiti obustava sanacije i vraćanje osnivačkih prava osnivačima.
Anu Komparić Devčić (SDP) zanimalo je kako će se rješavati dugovanja.
"Dugovanja nastala u međuvremenu rješavat će se sporazumno između resornog ministarstva, ustanova i županija koje su osnivači, a vraćat će se uštedama iz postojećih sredstava koje se izdvajaju za zdravstvo", pojasnio je ministar.
Podsjetio je kako je Zakon o sanaciji stupio 1. siječnja 2013. na snagu, a u sklopu njega je pokrenuta sanacija u 31 zdravstvenoj ustanovi od čega su 29 bolničke ustanove te dva doma zdravlja.
Ustanove su, ističe, kada se krenulo u sanaciju bile u dugovanjima oko 2,1 milijarde kuna, a po završetku iznose oko 1,8 milijardu kuna, dok je ukupan dug zdravstva u ovom trenutku oko 2,5 milijardi kuna.
"Ovo je 17 reforma zdravstva", upozorio je Davor Penić (SDP) zapitavši se da li je moguće da ni jedna od 31 ustanove nije dobro radila.
Nakić je odgovorio kako niti jedna ustanova nije pozitivno poslovala, ali i dodao kako je najmanje novih dugova napravio riječki KBC.