U Sloveniju stižu obilne oborine, a kiša i oluje koje će zahvatiti ponajprije zapadne i središnje dijelove susjedne zemlje najava su pogoršanja vremena i u Hrvatskoj. Slovenska agencija za okoliš (ARSO) izdala je narančasto upozorenje za zapadnu i središnju Sloveniju, gdje se očekuje između 40 i 80, lokalno i do 100 milimetara kiše.
Meteorolozi upozoravaju da bi se rijeka Vipava mogla početi izlijevati tijekom sljedećih sati, dok bi poplave na osjetljivim područjima mogle eskalirati tijekom večeri i noći na subotu. "Danas i sutra moguća su izlijevanja i drugih rijeka te naglo podizanje bujičnih vodotoka u zapadnoj, središnjoj i južnoj Sloveniji", upozorava ARSO. Uz obilne oborine, na Primorskom i Notranjskom puše snažan južni vjetar, dok bi u alpskim dolinama Gorenjske moglo biti snijega.
Osim poplava, zbog natopljenog tla povećana je opasnost od odrona. Geološki zavod Slovenije upozorava da su osjetljiva područja posebno zapadni i središnji dijelovi zemlje, no do klizanja tla može doći i u drugim regijama. Građanima se savjetuje da prate promjene na tlu, objektima i padinama te da prijave svježe pukotine, slijeganje tla i zadržavanje vode.
Obilnije oborine će tijekom dana i sutra stići u Hrvatsku, a kiša i jači vjetar već su zahvatili dio zemlje.
Državni hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje za danas i za subotu. Meteorolozi DHMZ-a upozoravaju na obilne oborine i mogućnost poplava u dijelovima zemlje. Zbog izraženijih pljuskova i obilnih količina oborine u kratkom vremenu, postoji mogućnost naglog rasta vodostaja manjih rijeka i potoka, što može dovesti do poplava, stoji u upozorenju DHMZ-a.
Najviše kiše očekuje se na području Gorskog kotara, Like te sjevernog Jadrana, uključujući i Istru, gdje se očekuje više od 50 mm kiše po m2 dnevno te postoji povećana opasnost od bujičnih i urbanih poplava. Na moru puše jako jugo, koje je već prekinulo brojne katamaranske i trajektne linije. Vozačima se savjetuje oprez, osobito na priobalnim cestama i mostovima gdje su udari vjetra najjači.
Zbog najavljenih vremenskih neprilika preporučuje se oprez, posebno u dijelovima zemlje pod hidrološkim upozorenjem. Vozači trebaju biti spremni na smanjenu vidljivost i mokre kolnike, a stanovnicima ugroženih područja savjetuje se da prate razvoj situacije i postupaju prema uputama nadležnih službi.
U slučaju uočavanja klizišta, promjena na tlu ili naglog rasta vodostaja, građani se pozivaju da odmah obavijeste hitne službe na broj 112.
Nestabilno vrijeme nastavit će se i tijekom vikenda. U subotu će kiša i pljuskovi biti česti, osobito duž obale i u zaleđu Jadrana, gdje su mogući lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom. Kako temperature budu padale, u najvišim predjelima Gorskog kotara i Like kiša bi mogla prijeći u susnježicu i snijeg.
Nedjelja donosi nešto manje oborina, ali će posvuda biti osjetno hladnije. Još veće zahlađenje očekuje se početkom idućeg tjedna, a u ponedjeljak bi u najvišem gorju moglo zalepršati i nekoliko pahulja snijega.
Od utorka se očekuje stabilizacija vremena, ali uz niske temperature. Na kopnu će jutra biti hladna, s mogućnošću mraza i minusa.