Foto: Delo, Osmica, RTV revija, TV novosti, Start
SVIBANJ 1980: Nikada u povijesti čovječanstva svijet nije bio tako složan, kao u želji da dostojno, s punom ljubavlju i poštovanjem oda posljednju počast svom građaninu, koji je cijeli život poklonio težnjama da tom istom svijetu bude bolje, da živi u miru i blagostanju. Smrt takvog velikana bila je jedini mogući povod, da se u prilično napetom trenutku svjetske povijesti, u istom gradu okupe najviši predstavnici zemalja svijeta uzajamno prijateljskih i onih manje prijateljskih, koji su na sve drugo morali zaboraviti, osim na svoju dužnost i potrebu da sigurno najvećem među državnicima naše epohe odaju posljednju počast i sve znake poštovanja i divljenja.
"S Titom umire posljednji lider ovog stoljeća koji je uživao opću podršku i simpatije čitavog svijeta. Tito je sve do svoje smrti bio autentičan borac za svjetski mir", rekao je generalni sekretar KP Španjolske Santiago Carrillo.
Možda više od svih riječi govorile su suze predsjednika Republike Zambije Kennetha Kaunde, koje on nije mogao, niti želio zaustaviti pred odrom svog prijatelja i suborca Josipa Broza Tita, koji je toliko mnogo učinio za narod njegove zemlje, za narod Afrike, za potlačene i nezadovoljne širom sveta.
Možda je osjećanje naših susjeda najbolje i najpotpunije izrazio prvi među njima, šef talijanske države Sandro Pertini:
"Tita će oplakivati svi koji vole slobodu, jer je Tito, više nego bilo tko drugi, iskreno volio slobodu i mir u svijetu. Za svjetski mir borio se cijelog života, bio je jamac tog mira. Osjetit ćemo svi mi Titovo odsustvo..."
U dalekom Meksiku, koji je Tito posjetio dva puta i gdje je ostao u najljepšem sjećanju ljudima, list "El Universal" je pisao:
"Jugoslovenski lav koji je pola stoljeća upravljao Jugoslavijom razumio je da istinska nezavisnost njegove zemlje ne može biti odvojena od borbe da takvu istu nezavisnost steknu i ostale zemlje koje pritišće kolonijalizam starog i novog tipa."
Vječiti borac za mir
Vječiti borac za mir ostao je to i poslije svoje smrti. Ono čemu je uvijek težio, on postiže i kada više nije među živima: u jednom gradu se skupljaju državnici, predstavnici tri milijarde i 700 tisuća stanovnika svijeta, događa se nešto što je do prije nekoliko dana bilo nezamislivo, nešto što u ovoj teškoj međunarodnoj situaciji može izazvati uzdah olakšanja i nadu u bolje dane.
A u svemu tome najprisutniji je baš onaj koga više nema. Zar to nije najbolji dokaz koliko Titov duh i dalje živi u svijetu, kolika je veličina i snaga njegove nepokolebljive ličnosti, koliko zaslužuje ljubav i poštovanje cijelog svijeta.
Jedinstveni događaj u povijesti svijeta
Taj "summit čovječanstva", jedinstven skup u povijesti svijeta, upečatljivo je svjedočio o tome koliko je cijenjen naš Predsjednik, koliko smo dužni nastaviti njegovim putem ...
Nije čudo što su u smislu Titove posljednje državničke poruke mnogi državnici svijeta izrazili spremnost da svoj boravak u Beogradu, prilikom odavanja posljednje počasti velikanu, iskoriste i za razgovore u cilju smanjenja nesuglasica i strahovanja izazvanih krizom među supersilama.