Orke su se u nedjelju zabile u jedrilicu u blizini obale sjeverozapadne Španjolske, oštetivši joj kormilo. Zbog takvog ponašanja kitova ubojica došlo je do akcije spašavanje u kojoj je jedan član posade jedrilice teško ozlijeđen, javlja CBS.
Nije bilo poznato koliko je točno orki sudjelovalo u napadu blizu O Roncuda, duž stjenovitih litica španjolske pokrajine Galicije. Španjolska pomorska spasilačka služba priopćila je da su dvije osobe na brodu Amidala oko 16 sati preko radioveze zatražile pomoć od dispečerskog centra u Cape Finisterreu, području također obilježenom stjenovitim obalama i u to vrijeme nemirnim morem.
Spasilačka služba je spasila muškarca i ženu, članove posade broda. Riječ je o državljanima Belgije, a plovili su s brodom pod finskom zastavom.
Još jedan brod sa španjolskom pomorskom spasilačkom službom plovio je satima do Amidale po nepovoljnim vremenskim uvjetima. Valovi su bili visoki gotovo tri metra, a vjetar je puhao do 64 km/h.
Dok je organizirana operacija tegljenja koja bi spasilačkom brodu omogućila da polako povuče jedrilicu do luke u Camariñasu, žena je na brodu Amidala ozbiljno ozlijedila ruku i helikopterom je vraćena na kopno. Misija tegljenja na kraju je završila pristajanjem jedrilice malo prije 21:30.
Manuel Capeáns, koji vodi centar za koordinaciju spašavanja u Cape Finisterreu, u izjavi je pohvalio posadu Amidale i sve koji su sudjelovali u izvlačenju jer su uspješno završili operaciju u tako teškim uvjetima.
Incident s orkama u nedjelju samo je posljednji u nizu izvještaja o orkama koje su oštetile jedrilice u španjolskim vodama i diljem okolne regije.
U svibnju je jahta potonula nakon što su je kitovi ubojice napali u Gibraltarskom tjesnacu, uskom plovnom putu koji povezuje Atlantski ocean i Sredozemno more između južne Španjolske i Maroka.
Nepoznati broj orki je tada udario u plovilo s dvoje ljudi i izazvao curenje vode, prema španjolskom pomorskom spasilačkom centru. Članove posade tog broda spasio je tanker s naftom koji je prolazio.
Napadi orki na jedrilice posljednjih su godina sve češći. Izvješća o interakcijama kitova ubojica s ljudima više su se nego utrostručila tijekom posljednje dvije godine, prema istraživačkoj skupini GTOA, koja dokumentira takve incidente na i oko Atlantika te Iberskog poluotoka.
Grupa je rekla da je zabilježila stotine tih interakcija od 2020. iako su istraživači primijetili da je takvo ponašanje orki u Gibraltarskom tjesnacu i Biskajskom zaljevu, još jednoj žarišnoj točki interakcije s kitovima ubojicama, značajno opalo između siječnja i svibnja ove godine u usporedbi s prošlom.
Mornari su pribjegavali svemu, od bacanja pijeska u more, preko postavljanja vatrometa do puštanja metal glazbe, u pokušaju da se obrane od kitova ubojica koji napadaju brod.