Na današnji dan 1917. postignuta je neovisnost Finske. Radi se o zemlji koja je proteklih 800 godina provela pod vlašću svojih susjeda. Finska je danas zemlja sa stabilnom demokracijom, vrlo jakom državom te jedna od zemalja na koje se ugledaju. Kako joj je to uspjelo s obzirom na to da se nalazi pored gramzivih susjeda?
Finska kao tampon-zona između Švedske i Rusije
Finska je postala dio švedske krune u 12. stoljeću, a feudalci su zemlju dobili na temelju odluka iz Stockholma. Prošao je čitav srednji vijek, čak i stoljeća nakon njega, a u Finskoj se nije puno toga mijenjalo.
Međutim, početkom 19. stoljeća događaju se bitne promjene u Europi koje će utjecati i na Finsku. Ona je tada postala plijen ruskih vladara iz Sankt-Peterburga jer je bilo jasno da Švedska gubi sve više političke moći.
Kada je Rusija postala Napoleonova saveznica početkom 19. stoljeća, Švedska je ostala sama u ratu protiv Francuza, što je bio povod Rusiji da 700 godina staru švedsku Finsku i osvoji. Finska je u Ruskom Carstvu stekla poseban status te imala visok stupanj autonomije.
Premda je prošlo vrijeme Napoleona, kao i vrijeme velikih revolucija sredinom 19. stoljeća, Finska je i dalje bila čvrsto u rukama Rusa. Međutim, u drugoj polovici 19. stoljeća će prigrliti nove političke ideje tog vremena, poglavito nacionalizam, te tražiti sve više prava. Na prijelazu stoljeća ta prava uključivat će i neovisnost.
Novo vrijeme za nove ideje
Dodatan razlog zašto su tražili prava i neovisnost bila je činjenica da od kraja 19. stoljeća Rusi nastoje ukinuti razne finske povlastice i podrediti ih direktnoj kontroli Sankt-Peterburga. Tada se na političkoj sceni pojavljuje car Aleksandar III. koji nastoji centralizirati što više moći.
Malobrojni Finci nisu mogli samostalno izboriti neovisnost, no početkom 20. stoljeća događa se rat koji će promijeniti odnose snaga. U Prvom svjetskom ratu jedna je članica Antante bila totalno iscrpljena i uništena, što će dovesti do velike revolucije i političke smjene. Radi se, naravno, o Rusiji, koja će uskoro postati Sovjetski Savez.
Ipak, prije nego što je postala predvodnica komunističkog svijeta, Rusija je morala izaći iz rata kako bi se mogla baviti unutarnjom sigurnošću i redom. Nijemci su prisilili Ruse na težak mirovni ugovor i oteli im mnoštvo teritorija, a finski su političari tada odlučili objaviti neovisnost.
Finska politika kao zaseban politološki koncept
Neovisnost je stečena 6. prosinca 1917. godine, a zemlju su odmah priznale Švedska, Austro-Ugarska i Njemačka. Zapad je oklijevao, objašnjavajući da čeka priznanje Rusije, premda se nije znalo koje Rusije - crvene ili bijele?
Ipak, Finska je uspjela preživjeti. Tijekom Drugog svjetskog rata ratovala je sa Sovjetima i unatoč svim predviđanjima uspjela izdržati ruske napade i predati im samo neke teritorije na krajnjem istoku. U tome su joj najviše pomagali Hitler i nacistička Njemačka kojima je bila sklona tijekom 1930-ih i 1940-ih.
Hladni rat preživjela je ostajući uglavnom neutralna u geopolitičkim pitanjima, što politolozi i povjesničari nazivaju "finlandizacijom". Kada jedna manja zemlja uspijeva održati svoju neovisnost pored velike sile izbjegavanjem kontriranja, onda kažemo da se radi o "zemlji poput Finske".
Neovisno o tome, finski su političari odradili dobar posao tijekom zadnjih 100 godina i osigurali specifičan status za svoju zemlju, koji nije uključivao krvavo ratovanje i podređenost stranim silama.