ASTRONOMI su u galaksiji koja graniči s našom Mliječnom stazom uočili kozmičku "iglu u plastu sijena" - "uspavanu", odnosno neaktivnu crnu rupu čiji nastanak, kako se čini, nije rezultat eksplozije umiruće zvijezde.
Znanstvenici pojašnjavaju da se ova crna rupa razlikuje od dosadašnjih poznatih crnih rupa po tome što ne emitira moćne rendgenske zrake koje svojom snažnom gravitacijom proždiru obližnji svemirski materijal te što nije rođena u eksploziji zvijezde poznate kao supernova.
Supernova se događa kada masivna zvijezda potroši svoje nuklearno gorivo, pri čemu jezgra postaje nestabilna pa kolabira. Crne rupe su nevjerojatno gusti objekti s tako snažnom gravitacijom da im čak ni obližnja tvar, svjetlost ili radijacija ne mogu pobjeći.
Devet puta teža od Sunca
Novootkrivena crna rupa ima masu devet puta veću od našeg Sunca, a otkrivena je u području Tarantula Nebula, dijelu galaksije Veliki Magellanov oblak, 160.000 svjetlosnih godina od Zemlje. Svjetlosna godina je udaljenost koju svjetlost prijeđe u godinu dana - 9.5 bilijuna kilometara.
U svojevrsnom "zvjezdanom braku" s ovom crnom rupom orbitira sjajna i vruća plava zvijezda čija je masa 25 puta veća od Sunca. Radi se o tzv. binarnom sustavu nazvanom VFTS 243. Znanstvenici vjeruju da će zvijezda družica naposljetku također postati crna rupa te je moguće da će se sjediniti s već postojećom.
"Identificirali smo iglu u plastu sijena"
Uspavane crne rupe, za koje se vjeruje da su relativno uobičajene, vrlo je teško uočiti jer je njihova interakcija s okolinom zanemariva. "Veliki je izazov otkriti takve objekte", kazao je astronom Tomer Shenar sa Sveučilišta u Amsterdamu i vodeći autor studije u časopisu Nature Astronomy.
"Identificirali smo iglu u plastu sijena", rekao je Shenar.
To je prvi objekt takve vrste koji su astronomi otkrili nakon desetljeća istraživanja, potvrdio je Kareem El-Badry iz Harvard & Smithsonian Centra za astrofiziku.
Kako je otkrivena?
Šest godina su pritom koristili vrlo veliki teleskop u Čileu, u pustinji Atacami. VLT je naziv četiriju teleskopa Europske južne zvjezdarnice ili ESO (European Southern Observatory) smještenih na visoravni Cerro Paranal, sa zrcalima promjera 8.2 metara.
Postoji više kategorija crnih rupa: od najmanjih, koje nastaju urušavanjem velikih zvijezda na kraju njihovog životnog ciklusa, do srednjih te golemih crnih rupa smještenih u središtima većine galaksija.
"Crne rupe su u suštini tamni objekti koji ne emitiraju nikakvu svjetlost. Stoga da bismo ih otkrili obično tragamo za binarnim sustavima u kojima se jedna blistava zvijezda kreće oko drugog, neotkrivenog objekta", kazala je Julia Bodensteiner, postdoktorandica u Europskoj južnoj zvjezdarnici u Münchenu.
Obično se urušavanje masivnih zvijezda u crne rupe povezuje sa snažnom eksplozijom supernove, no u ovom slučaju je zvijezda, možda i mase 20 puta veće od Sunca, na svom izdisaju otpustila u svemir dio svog materijala i potom se urušila u samu sebe bez eksplozije.
"Nemilosrdno su proždrljive"
Zaključuju to znanstvenici i po njezinoj skoro savršenoj kružnoj orbiti. "Da je došlo do supernove, snaga eksplozije bi novoformiranu crnu rupu odbacila u nasumičnom pravcu i formirala eliptičnu, a ne kružnu orbitu", objasnio je Shenar.
Također, dodaje da je u sustavima tzv. uspavanih crnih rupa zvijezda družica dovoljno daleko da se materijal ne akumulira oko crne rupe te potom zagrije i emitira rendgenske zrake. "Umjesto toga, crna rupa je smjesta proguta", rekao je Shenar.
Bodensteiner ističe da su crne rupe "nemilosrdno proždrljive". "Treba im samo nešto dovoljno blizu da to prožderu", rekla je znanstvenica.