NA DUGOM popisu braniteljskih udruga kojima je Grad Split ove godine dao dio od ukupno 660 tisuća kuna za 58 projekata "iz područja Zaštite digniteta Domovinskog rata, obilježavanja značajnih događaja i mjesta Domovinskog rata za 2019. godinu" nalazi se Udruga hrvatski vitezovi ratni veterani 90/91, koja više od desetljeća vodi ilegalni kafić u svojim prostorijama u Šižgorićevoj ulici 1, nekoliko minuta hoda od velike dvorane na Gripama.
O ilegalnom kafiću se u lokalnim medijima već pisalo prije deset godina, okolni stanari potpisivali su peticije i tražili da ga nadležni zatvore, ali ne samo što se to nije dogodilo nego aktualna gradska uprava udrugu koja ga vodi i od njega zarađuje na crno potiče s petnaest tisuća proračunskih kuna - deset tisuća za program "Obilazak gradova i područja RH stradalih u Domovinskom ratu ili značajnih po povijesnim, vjerskim i kulturnim događajima", a pet za "Obilježavanje obljetnice vojno-redarstvene akcije 'Oluja 95'".
Novac je dobila i Udruga branitelja veterana Vojne policije 72. bojne koja je dala šest pravomoćno osuđenih ratnih zločinaca. Njoj će Grad uplatiti 20 tisuća kuna za "Očuvanje imena i djela 72. bojne Vojne policije, obilježavanje obljetnica, bitnih događaja i bitaka u Domovinskom ratu", dok im deset tisuća kuna pripada za "Otvaranje ŠRC 'Ante Bužančić' te održavanje tradicionalnog memorijalnog malonogometnog turnira u čast zadnjeg poginulog vojnika".
Ilegalni kafić u koji zalaze i uniformirani policajci
Počinjemo s ilegalnim kafićem. Zove se Vedora, u prizemlju je stambene zgrade u Šižgorićevoj, ima šank, separee, aparate za pikado i niz stolova s pepeljarama.
Iznad ulaza zelena je tenda, natpis Vedora i reklama Ožujskog u obliku svjetleće krigle, a na vratima na prozirnoj naljepnici piše Pikado klub Vedora i radno vrijeme od 7:30 do 24 sata. No počinje raditi i ranije, vrata su otvorena već i prije 7.
Smijeh konobarice na pitanje možemo li dobiti račun
Novinar Indexa dva je jutra proveo tamo. Prvi put u društvu ljubazne konobarice i uniformiranog policajca - da, uniformirani policajac bio je gost u ilegalnom ugostiteljskom objektu - s kojim je ćaskala o dnevnim novinama i borilačkim sportovima na ekranu jednog od televizora u kafiću. Kada smo je pitali možemo li dobiti račun, nasmijala se i rekla da ne izdaju račune.
Drugog jutra došli smo provjeriti toče li alkohol. Bez problema smo dobili pelinkovac i čašu vode. Bez računa, naravno. Osim nas, u kafiću su bili radnici neke tvrtke za klimatizaciju u radnim kombinezonima, dva školarca koji su vrijeme prije nastave kratili okušavajući sreću u pikadu i još nekoliko gostiju. Piće se, uvjerili smo se, služi svakom tko uđe.
Ne može imati dozvolu, ali radi i zarađuje
Pitali smo Ured državne uprave imaju li informaciju o Vedori i doznali da je dozvolu za obavljanje ugostiteljske djelatnosti na toj lokaciji tvrtka Vedora d.o.o. dobila 1996. godine, ali brisana je iz registra 2003. godine. Kada smo službenicama u Uredu rekli da na vratima objekta stoji "Pikado klub", odgovorile su da takvo što ne može imati dozvolu za ugostiteljsku djelatnost. Jednostavno ne može. Ali radi i zarađuje.
U razgovoru sa susretljivim službenicima splitske ispostave Ureda državne uprave doznali smo i da nisu informatizirani. U 2019. godini. Ali ok, to spominjemo usput.
"Jel vi znate šta vam znači to hrvatski vitezovi, ratni veterani?"
Prava zabava slijedi tek u razgovoru s Josipom Listešom, odgovornom osobom u Udruzi hrvatski vitezovi ratni veterani 90/91. Pročitajte transkript razgovora:
Tu je bio kraj razgovora s Listešom.
Pitali smo Grad zašto financira udrugu koja godinama nenamjenski koristi dodijeljeni prostor i vodi ilegalni kafić. Evo odgovora: "Udruga hrvatski vitezovi ratni veterani 90/91 u okviru svog rada ima i Klub, a rješavanje tog problema vode nadležne službe u Gradu Split."
Zanimalo nas je u kojoj je fazi "rješavanje tog problema" pa smo poslali dodatno pitanje. I dobili novi odgovor.
"Zajednica udruga Hrvatski vitezovi ratni veterani 90/91, koristi prostor na adresi Šižgorićeva 1, a kojega su članovi kuglački klub, boćarski klub i pikado klub Vedora, a temeljem Sporazuma između Zajednice i pikado kluba Vedora. Zajednica je dostavila potvrdu u kojoj stoji kako nemaju duga po osnovi svih davanja", poručuje gradski Odsjek za suradnju s braniteljima i braniteljskim udrugama.
30 tisuća gradskih kuna za udrugu bojne koja je dala šest ratnih zločinaca
A tek 72. bojna Vojne policije. Prema podacima splitskog Županijskog suda, za ratne zločine počinjene devedesetih godina u zloglasnoj Lori pravomoćno su osuđeni bivši vojni policajci Davor Banić, Ante Gudić, Anđelko Botić, Miljenko Bajić, Tonči Vrkić i Josip Bikić, dok se Tomislavu Duiću i Emiliju Bunguru još sudi. Veterani vojne policije, koja je dala osuđene zločince, dobit će od Splita 30 tisuća kuna.
Nazvali smo Zlatka Čipčića, predsjednika Udruge branitelja veterana Vojne policije 72. bojne. Pitali smo jesu li članovi Udruge i šestorica osuđena za ratne zločine.
- Molim? Da li su?
Iza pravomoćno osuđenih "momaka", međutim, s novcem stoji i Grad Split. Kad smo pitali zašto su dali kune veteranima 72. bojne vojne policije čiji su pripadnici osuđeni za zločine, iz Grada su odgovorili izbjegavajući odgovor:
"Udruga veterana 72. bojne Vojne policije je udruga registrirana u Uredu državne uprave Splitsko-dalmatinske županije kao i sve ostale udruge te je ispunila sve administrativne uvjete za sudjelovanje u natječaju." Ozbiljnih etičkih problema zbog zločina u Lori Grad tradicionalno nema.
Tko je odlučivao o dodjeli gradskog novca? To je tajna
No doznali smo još nekoliko zanimljivosti: Evaluaciju projekata koje su prijavile braniteljske udruge provelo je Povjerenstvo čije nam članove u Gradu nisu htjeli otkriti. Nijednoj udruzi nije odbijen zahtjev, odnosno "odlukom gradonačelnika, a na prijedlog Povjerenstva, svim prijavljenim projektima su odobrena sredstva". Pritom se nije vodilo računa o veličini i utjecaju udruge jer "broj članova nije bio uvjet natječaja".
Od živopisnijih dobitnika gradskog novca spomenut ćemo Udrugu dragovoljaca IX bojne HOS-a SDŽ kojoj je pripalo 20 tisuća kuna za obilježavanje 28. obljetnice formiranja bojne i "ostalih obljetnica vezanih uz Domovinski rat", a navest ćemo i neke zanimljivije nagrađene programe. "Rasplamsaj oluje u pjesmi i srcu, Vukovaru-Škabrnji-Memento H poetika" naziv je projekta nečeg što se zove, pazite ovo - Udruga hrvatske Domovinske vojske 1941.-1995. Glavni Stan Split. To je dobilo tri tisuće kuna.
Udruzi veterana 40. inženjerijske bojne HV-a stići će deset tisuća gradskih kuna za "Da se ne zaboravi", dok je slično nazvani projekt "Ne zaboravi" Udruge veterana Domovinskog rata 114. brigade HV-a zaslužio 17 tisuća kuna. Udruzi branitelja dragovoljaca Domovinskog rata "Sveti Jure" Žrnovnica pripast će deset tisuća kuna za "Završetak izrade knjige 'Iza koprene ostvarenog sna'", dok će na račun Udruge veterana Domovinskog rata 158. brigade i 6. domobranske pukovnije dolepršati 15 tisuća kuna za "Izradu i promociju autobiografskog romana 'Rat u meni'."
Industrija proizvodnje ratne memorije ne posustaje.