KORONAVIRUS

Ovo su zemlje koje se najbolje nose s pandemijom, Hrvatska duplo bolja od Amerike

Grafika/Foto: Index,Milan Šabić/Pixsell

IZRAEL ima najbolje zaštitne mjere u borbi s pandemijom koronavirusa, a slijede ga Njemačka, Južna Koreja, Australija i Kina.

Do ovog zaključka došla je Knowledge Group, investicijska tvrtka iz Hong Konga s uredom u Londonu, koja je provela dubinsku analizu i objavila rezultate na svojoj stranici.

>>Ovo su zemlje s najrigoroznijim i najslabijim mjerama. Gdje umire više ljudi?

Zanimljivo je i kako na ovoj rang-ljestvici Hrvatska ne stoji ni približno tako visoko kao na rang-ljestvici koju je proizveo tim istraživača sa Sveučilišta u Oxfordu. Podsjetimo, prema toj ljestvici strogosti zaštitnih mjera, Hrvatska ima maksimalni broj bodova i dijeli prvo mjesto s još 13 zemalja. 

>>Stručnjaci s Oxforda: Hrvatska ima najstrože mjere uz Indiju i Južnu Afriku

Izrael na 1. mjestu, Njemačka drugom, Hrvatska 35., SAD na 70.

No prema analizi Deep Knowledge Groupa (DKG), Hrvatska je tek na 35. mjestu, ispred Turske i iza Irske i Poljske. Susjedna Slovenija je na 40. mjestu, a Mađarska na 14. 

"U usporedbi s drugim zemljama, Njemačka trenutno ima najbolji rang sigurnosti i stabilnosti u Europi te je također jedna od vodećih zemalja u svijetu u pogledu upravljanja krizama", objašnjava stručnjak za podatke Dimitry Kaminsky, osnivač DKG-a: "Njemačka je bila izuzetno učinkovita s obzirom na početno visoke stope zaraze i uspješno je zaustavila širenje bolesti bez postizanja razine zaraze drugih zemalja - to će Njemačkoj donijeti značajne ekonomske koristi nakon pandemije." 

Zanimljivo je i da SAD, prva ekonomija i supersila svijeta, uopće nije među prvih 40 zemalja. Nalazi se tek na 70. mjestu, navodi  njemački Spiegel i dodaje da su Italija i Španjolska na posljednjem mjestu među europskim zemljama. Osim Njemačke, jedine zemlje u prvih 15 su Švicarska i Austrija. 

Glavne varijable: Učinkovitost karantene, vladinog upravljanja, nadzor i detekcija te spremnost za hitno liječenje

Kako je ova tvrtka objasnila u infografici na svojoj stranici, metodološke varijable kojima se vodila su učinkovitost karantene, učinkovitost vladinog upravljanja, nadzor i detekcija te spremnost za hitno liječenje. Pritom je koristila podatke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), Sveučilišta Johns Hopkins i stranice Worldometers. 

Učinkovitost karantene uključuje njene razmjere, vremenski raspon, kazne za njeno kršenje, ekonomsku podršku za građane u karanteni, ograničenja putovanja i zamrzavanje ekonomije. Učinkovitost vladinog upravljanja pak uključuje sustave nadzora i upravljanja katastrofom, nivo vladinog tehnološkog razvoja, nivo sigurnosnog napretka i hitnu mobilizaciju za izvanredna stanja.

Varijabla nadzora i detekcije uključuje razmjere dijagnostičkih metoda, testiranje populacije naspram testiranja u bolnicama, učinkovitost i brzinu testiranja, korištenje umjetne inteligencije za dijagnostiku i prognostiku, korištenje državnog nadzora te pouzdanost i transparentnost podataka. Varijabla spremnosti za hitno liječenje uključuje zalihe respiratora, količinu bolničkih kreveta, broj medicinskog osoblja, nivo naprednosti zdravstvenog sustava, infrastruktura za hitru proizvodnju opreme i mobilizaciju novih zdravstvenih resursa.

Analiza koja može pomoći vladama i tvrtkama u donošenju odluka

Analitičari podataka prikupili su podatke o tome kada su na snazi ​​bila ograničenja izlaza, je li bilo mnogo kršenja, opseg ograničenja putovanja, postoje li sveobuhvatni testovi covida-19 i kako su bolnice opremljene, navodi Spiegel i ističe kako se Njemačka posebno dobro nalazi u vladinoj usporedbi s kriznim upravljanjem.

Deep Knowledge je u ovu svrhu primijenio svoj postojeći analitički okvir koji je koristio u drugim područjima, piše suosnivačica DKG-a Margaretta Colangelo za američki Forbes. Ova rang-ljestvica sada može poslužiti kao alat tvrtkama i vladama u učinkovitom donošenju odluka koje bi sačuvalo javno zdravlje, stabiliziralo ekonomije i pomoglo zajednicama da izađu iz karantene, dodaje Colangelo.

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.